Astro Dijital Reklam Ajansı

Dijital Fikirler:

Başarılı Bir SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Başarılı bir SEO çalışması yapılırken ilk adım kapsamlı bir anahtar kelime araştırması gerçekleştirmektir. Dijital pazarlama teknikleri giderek çeşitliliğini arttırırken etkili SEO çalışmaları da yaygınlaşmıştır. Fakat başarılı bir SEO çalışması için öncelikle doğru hedefler belirlenmelidir. İyi bir SEO stratejisinin temelinde doğru anahtar kelime kullanımı vardır. İçeriğe uygun anahtar kelimelerin etkili kullanımı sayesinde kullanıcılara fayda sağlayacak içerikler ortaya konulabilir. Spesifik arama motoru sorularını cevaplar nitelikteki anahtar kelimeler web sitesi ziyaretlerini belirgin oranda arttırır. 

Başarılı bir SEO çalışmasında kullanılan anahtar kelimeler birincil anahtar kelimeler ve ikincil anahtar kelimeler olmak üzere ikiye ayrılır. Birincil anahtar kelimeler içeriğin ana odak noktasıdır. İçerik, birincil anahtar kelime etrafında şekil alır. Birincil anahtar kelimelerin doğru kullanımı başarılı bir SEO çalışması için büyük bir önem taşır. Birincil anahtar kelime içeriğin yayınlanacağı sayfanın odağı, marka kimliği, ürün ve hizmetler ile alakalı olmalıdır. İkincil anahtar kelimeler ise birincil anahtar kelimenin ele alıp şekillendirdiği konuyu destekler nitelikte olan kelime gruplarıdır. İkincil anahtar kelimeler birden fazla sayıda olur ve içeriğin doğru noktalarında bulunmaları önemlidir. İkincil anahtar kelimeler genellikle birincil anahtar kelimelerden daha ayrıntılıdır. Bu tür anahtar kelimeler bir makale boyunca ele aldığınız alt konuları temsil eder. Başarılı bir SEO çalışmasında ikincil anahtar kelimeler içeriğe doğal olarak dahil olur. 

Başarılı bir SEO çalışmasında orijinal ve kaliteli bir içerik olmazsa olmazdır. Kaliteli bir içerik ziyaretçilerin web sitesinde daha uzun süre kalmalarını sağlar. Orijinal içerik ise web sitesine olan güveni arttırır ve prestij yaratır. Ayrıca başta Google olmak üzere arama motorları algoritmalarını orijinal içeriği koklamak için tasarlanmıştır. Başarılı bir SEO çalışması ile ortaya konulan orijinal içeriğin arama sonuçlarında iyi bir etkiye neden olması muhtemeldir. İdeal bir içerik mümkün olduğunca kapsamlı olmalıdır. Yani, içeriğin bir kullanıcının arama motoruna yazmış olduğu konu hakkında bilmek istediği her şeyi içeriyor olması gerekir. Kapsamlı sayfalar, arama motorlarına o konuda bir otorite olduğunuzu göstermeye yardımcı olur. Başarılı bir SEO çalışması yürütürken çeşitli SEO araçlarından faydalanılabilir.  Anahtar kelime araçları, hedef anahtar kelimeniz için yüksek dereceli rakip içeriğini analiz eder ve iyi performans göstermek için hangi özellikleri hedeflemeniz gerektiğini söyler.

SEO çalışmasının doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi içeriğin yeşil olarak derecelendirilmesini sağlar. Başarılı bir SEO çalışması kapsamında ortaya konulan bir orijinal içerik, arama motoru sonuçları ile alakalı olmaya ve uzun bir süre boyunca trafik oluşturmaya devam edecek olan uzun vadeli bir değere sahiptir. Geri dönüşler, içeriğin odak noktası başka yerdeyken sonuç üretmeye devam ettiği için başarılı bir SEO çalışmasının hediyesi niteliğindedir. Orijinal içeriğin uzun ömürlü ve iyi bir performans göstermesi, hedef kitlenin sorduğu soruları yanıtlamasıyla doğrudan alakalıdır.

Kullanıcıların arama motorlarında sıklıkla sorduğu soruların tespit edilmesi ve bunlara kapsamlı cevaplar verecek içeriklerin oluşturulması için araştırmanın da bir o kadar kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Bu konu web sitesi ve işletme sahipleri, hedef kitlelerinin arama motorlarında sıklıkla sordukları sorulara güvenir. İçeriğin tamamına bakıldığında sık sorulan soruya ve beraberinde kullanıcıların sorabileceği bağlantılı sorulara doğru cevap verir şekilde olması, arama motorunda üst seviyelere ulaşmasını sağlar.

Başarılı bir SEO çalışmasının sahip olduğu ilgi çekici bir başlık, en az içeriğin kendisi kadar önemlidir. Başlığın yanı sıra meta açıklama da içeriğin görünürlüğü açısından önemli bir husustur. Sayfa başlığı ve meta açıklama, hedef kitlenin arama gerçekleştirdiğinde gördüğü ilk şey olabilir. Kullanıcılar, yalnızca meta açıklamalar doğrultusunda bir web sitesini ziyaret etmeye veya bu siteyi atlamaya karar verebilir. Meta açıklamalarda önemli olan nokta az kelime ile içerik hakkında olabildiğince fazla bilgi verebilmek. Bu yüzden meta açıklamaların etkili olması içeriğin başarılı bir SEO çalışmasından geçirilmesi ile sağlanır. Tipik olarak, bir web sitesi barındırmak için hangi platform seçilmiş olunursa olunsun, platform sayfa başlığını ve meta açıklamaları düzenlemenin kolay bir yolunu sunacaktır. Örneğin WordPress, “SEO başlığı” ve “meta açıklama” etiketli iki kutu sunar.

Yalnızca tek bir web sitesine uygun bir geliştirme yapmak da başarılı bir SEO çalışması yöntemleri arasındadır. Bu şekilde arama motorlarında özellikle aranan belirli kelime grupları veya sorular hedeflenir. SEO çalışması ile web sitesine çekilecek hedef kitlenin doğru tespiti bu noktada yüksek önem teşkil eder. Doğru bir SEO çalışması ile birçok web sitesi global arama sonuçlarında da üst seviyelere gelerek iyi bir geri dönüş sağlar.

Başarılı bir SEO çalışması mucizevi, gizemli ya da sihirli bir yönteme sahip olmak demek değildir. SEO çalışması gerçekleştirmek yoğun bilgi içerdiğinden karmaşık görünebilir. Oysaki belirli bir hedef ile sırayla gerçekleştirilen her adım başarılı bir SEO çalışmasına ulaşmanın yoludur. SEO çalışması yaparken doğru anahtar kelimelerin bile web sitesinin arama motorlarında aniden yükselmesini sağlayamayacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Fakat hatalı SEO teknikleri arama motorlarında hızlı bir şekilde gerilemeye yol açabilir. Başarılı bir SEO çalışması gerçekleştirmek amacıyla hilelere başvurmamak bu nedenle önemlidir. Hileli çalışmalardan uzak durmak, web sitesini bulunduğu konumda güvende tutar. Doğru yöntemlerle uygulanan SEO çalışmaları, arama motorlarından elde edilebilecek etkili ve uygun kazançlar sağlayabilir. Bir çok arama motoru da bunu teşvik etmektedir. SEO çalışmaları genel anlamıyla arama motorlarının matematiksel arama algoritmalarına yönelik gerçekleştirilen mantıksal eylemlerdir.

Bir içeriğin SEO’ya uygunluğu URL’sinin uygunluğuyla doğrudan alakalıdır. İçeriğin URL yapısını iyileştirmek, nispeten az çabayla web sitesi SEO’sunu önemli ölçüde etkiler. Temiz bir URL, arama motorlarının web sitesini anlamasına yardımcı olur ve bu şekilde daha kullanıcı dostu bir görünüm elde edilir. Hepsinden iyisi, SEO’ya yeni başlayanlar için bile yapılması nispeten kolaydır. Etkili bir URL’de anahtar kelimeler mutlaka geçmelidir. Mümkünse birincil anahtar kelimeler de dahil olmalıdır. URL aynı zamanda okunabilir olmalıdır. Ziyaretçiler URL’yi okuduğunda o sayfanın ne hakkında olduğunu kolayca anlayabilmeli. Başarılı bir SEO çalışması için URL’nin sahip olması gereken en önemli özellik ise kısa ve öz olmasıdır. Genel olarak yaklaşık 60 karakterden oluşan daha kısa URL’ler tercih edilir.  Bunun nedeni, birçok arama motorunun daha uzun URL’leri işleyememesi ve sonuç olarak bu tarz URL’lere sahip web siteleri daha düşük sıralamaya sokabilmesidir.

Geri bağlantılar veya web sitesine giden harici bağlantılar ve bunların tıklanma oranları kritik bir sıralama faktörüdür. Saygın kaynaklardan gelen bağlantılar, bir web sitesinin otoritesini artırabilir ve zaman içinde SEO’yu iyileştirebilir. Bu geri bağlantılar, bağlantı oluşturma adı verilen bir süreçle elde edilebilir. Ancak hangi backlink kaynaklarının hedeflenmesi gerektiğini anlamanın da önemli noktaları vardır. Etkili yöntemlerden birisi rakip web sitelerinin geri bağlantılarının nereden geldiğine bakmaktır. 

Başarılı bir SEO çalışmasının hedefleri arasında hızlı bir web sitesi erişimi de olmalıdır. Sayfa yükleme süresi yalnızca kullanıcı deneyimini etkilemez. Ayrıca SEO’yu da doğrudan etkileyebilir. Sonuçta, bir sayfa çok yavaş yüklenirse, kullanıcıların sitede kalması pek olası değildir, bu da hemen çıkma oranını artırır. Sayfa çok yavaş yükleniyorsa, yükleme süresini arttırabilecek sayfa ögeleri tespit edilmelidir. Örneğin sayfadaki gereksiz eklentileri ortadan kaldırmak önemli oranda fark yaratacaktır.