Astro Dijital Reklam Ajansı

Dijital Fikirler:

E-Ticaret Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama, bir e-ticaret işletmesinin web sitesi satışlarını artırmanın en iyi yollarından biridir. İyi tanımlanmış bir e-ticaret dijital pazarlama stratejisi, işletme bütçe ve kaynaklarını e-ticaret işi için daha fazla satış ve gelir elde edebilecek kanallara ayırabilmesine yardımcı olacaktır. E-ticaret dijital pazarlama stratejilerinin temelinde işletmelerin bir veya daha fazla çevrimiçi pazarlama kanalı kullanarak bir e-Ticaret işletmesinin ürünlerini veya hizmetlerini doğru kitleye tanıtma sürecinin işeyişi mevcuttur. E-ticaret pazarlamacıları, bir web sitesine trafik çekmek ve ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek için farklı dijital pazarlama teknikleri kullanır. Dijital pazarlama stratejileri geliştirmek e-ticaret işletmeleri için oldukça büyük bir önem teşkil eder. Belirli bir eylem planı ve stratejisi olmayan bir işletme rakipleri arasından sıyrılamaz. İzlenecek bir eylem planı ve stratejisi belirlemek büyümeyi hedefleyen işletmelerin birincil hedefi olmalıdır. 

İşletmeler bir e-ticaret pazarlama stratejisinin nasıl göründüğüne dair bir fikir edinmek için çeşitli araştırma ve analiz yöntemlerine başvurur. En yaygın yöntem olarak bazı popüler pazarlama kanallarının tespiti yapılarak bunların bir çevrimiçi mağaza oluşturmak için nasıl en faydalı şekilde kullanılabileceğinin araştırılması öne çıkarılabilir. Peki diğer e-ticaret dijital pazarlama stratejileri hangileridir? 

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Markalar, yayıncılar ve büyüyen işletmelerin tümü, hedef kitleleriyle bağlantı kurmak ve kitlenin ilgilendiği içeriği yayınlamak için bugünün en popüler sosyal ağlarında sayfalar açar. Bir e-ticaret pazarlamacısı aynı yöntemleri uygulayarak belirli başarılar elde edebilir. Ancak e-ticaret işletmelerinin yürüteceği kampanyalar daha farklı olacağından her sosyal ağda ihtiyaçlarına yanıt bulamayabilir. E-ticaret web siteleri son derece görsel yöneliklidir. Ürün fotoğraflarının müşteriyi bilgilendirecek ve ilgisini çekecek şekilde sergilenmesi gerekir. Bu nedenle bir e-ticaret işletmesinin sosyal medyadaki başarısı, ürün sayfalarına dikkat ve müşteri trafiği çekmek için ne kadar etkili görsel kullanımında bulunduğu ile alakalıdır. Instagram, firmaların net ürün fotoğrafları yayınlamasına ve ürünün erişimini satın alma sayfasının ötesine genişletmelerine olanak sağladığı için e-ticaret işletmeleri için uygun bir platformdur. 

Ziyaretçilerin hemen satın almalarını sağlayan alışveriş yapılabilir içerikler oluşturarak sosyal medya paylaşımlarının bir adım öteye taşınması ve web sitesi ile bağlantılı olarak kullanılması bir işletme için oldukça faydalı bir stratejidir. Bu, bir sosyal beslemeye stratejik olarak yerleştirilmiş görüntülü reklamlardan kullanıcıları doğrudan bir alışveriş sepetine götüren ek etiketlere kadar her şeyi içerebilir. Bu yöntemler, satın alma sürecindeki sürtünmeyi ortadan kaldırma konusunda firmalara kolaylık sağlar. 

İçerik Pazarlama 

İçerik pazarlama kavramı akıllara ilk olarak bir işletmenin sahip olduğu web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirme ve iş yaptığı sektör ile ilgili soruları yanıtlamayı amaçlayan blog pazarlama çalışmaları geliyor. Ancak çevrimiçi ürün tanıtımında etkili sonuç elde etmek için makale ve videolara sıklıkla ihtiyaç duyulur. Bu noktada bir işletmenin yapabileceği en kolay ve faydalı hamle ürün sayfasını ürünün adını içeren ve ürün odaklı, kısa anahtar kelimelere uygun bir biçimde optimize etmek olur. Ayrıca, arama motorlarının doğru sorgu için e-ticaret mağazasına geri yönlendirmesini sağlamak için sayfa başlıklarının ve resim alt metinlerinin doğru anahtar kelimelere odaklandığından emin olunması da kritik önem taşır. 

Konuk gönderilerden faydalanmak da hareketli bir web sitesi için önemli bir hamle olacaktır. Konuk gönderiler web sitesini ve ürünleri ilgili kitlelerin önüne çıkarır ve bunların kullanımı çoğu zaman ücretsizdir. Konuk gönderilerden yararlanmak, e-ticaret sitesi için daha fazla alan adı yetkisi elde etmeye de katkıda bulunur. Arama motorları web sitesinin güvenilir olduğunu fark ederek daha üst sıralarda yer almasına da izin verir. İşletmelerin arama motorlarında etkin bir yer elde edebilmeleri ürün ile ilgili anahtar kelimeler için sıralanan siteleri iyi analiz etmesi gerekir. Bazı durumlarda bütün olarak yeni bir gönderi oluşturulması bile gerekmez. Uyumlu bir sitede ilişkilendirilebilir bi gönderi varsa, web sitesine doğrudan bağlantı içeren bir video veya infografik gibi ek bağlam sağlayarak bu gönderiyi genişletmek için bir teklifte bulunulabilir. 

Arama Motoru Pazarlaması 

Arama motoru pazarlaması (SEM), hem arama motoru optimizasyonunu (SEO) hem de ücretli reklamcılığı içerir. SEO, içeriği optimize etmek için Google’ın sıralama algoritması hakkındaki bilgi birikimine güvenirken, SEM, arama motorlarında en üst noktalar için ödeme yapmaya olanak tanıyan tıklama başına ödeme kampanyaları, görüntülü reklam kampanyaları veya ürüne özel reklam kampanyaları içerebilir. 

Google’da tıklama başına ödeme kampanyaları, potansiyel alıcıların işletme kampanyalarının terimleriyle eşleşen arama terimleri girdiklerinde sayfaya bir bağlantı görmelerini garanti eder. Ancak, bir kişi alakalı sonucu her tıkladığında Google’a ödeme yapıldığı için, işletmeye getirisi yüksek olmalıdır. Bu nedenle e-ticaret pazarlamacıları genellikle Google AdWords’e kaydolur ve ürün sayfalarını tıklama başına ödeme kampanyaları aracılığıyla tanıtırlar. Kampanya, arama yapanları ücretli bir sonuca tıkladıklarında işletmenin ürününün hemen önüne koyarak, arama yapan kişinin işletmenin web sitesinden ayrılmadan önce satın alma olasılığını artırır. 

E-Posta Pazarlama

E-posta pazarlaması, dijital pazarlamanın en eski biçimlerinden biridir. Her ne kadar kulağa artık eski moda bir yöntem olarak gelse de e-ticaret pazarlaması dünyasında özel bir değere sahiptir. E-posta pazarlamasının en iyi yanı otomatikleştirilebilir olmasıdır. Otomasyon, alıcının yolculuğunda ilgi alanına veya aşamaya göre segmentlere ayrılmış abonelere başarılı bir damla kampanyası oluşturulabilecek imkan sağlar. İşletmeler e-posta kampanyalarının sihrini yapmasına izin verdiğinde beklenmedik derecede olumlu sonuçlar elde edebilir. Buna rağmen, firmalar için potansiyel müşterileri ile arasındaki güveni korumak için e-posta listeleri konusunda titiz olmaları bir zorunluluk teşkil etmektedir. Veri trafiğinin gizliliğinin bir internet kullanıcısının öncelik listesinde üst sıralarda yer aldığı bir zamanda, her ticari e-posta o kullanıcının gelen kutusunda hoş karşılanmaz. E-ticaret pazarlamacılarının, web sitesi ziyaretçilerini posta listelerine ne zaman ve nasıl eklediklerine dikkat etmeleri gerekir. 

Satın Alma Sonrası Takip

Bir kullanıcı web sitenizden zaten bir ürün satın aldıysa ve ödeme işlemi sırasında firmadan e-posta almayı kabul ettiyse, ürün teslim edildikten birkaç gün sonra bir takip e-postası göndermek, konuşmayı devam ettirir ve ürünün alabileceği gelecekteki ilgilerini ölçer. Satın alma sonrası takip, firmanın müşterilerini bir satışın ötesinde önemsediğini ve şirketin ürününü kullanma başarısıyla ilgilendiğini gösterir. İşletmelere satın alma deneyimleri hakkında geri bildirim alma fırsatı verir ve bu da gelecekteki müşteriler için sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olur. Bu tür e-postalar için en iyi uygulamalardan bazıları, müşterilerden ürün hakkında bir inceleme yazmalarını veya ürünü nasıl kullanacakları ile ilgili orijinal içeriği okumalarını istemektir. Firmanın hazırlamış olduğu YouTube videoları burada mükemmel olacaktır.

Terk Edilmiş Alışveriş Sepeti

Kullanıcılar çeşitli nedenlerle alışveriş sepetlerini terk edebilir. Sorunu teşhis etmek ve işlemi sürdürmek için e-postalardan yararlanmak, bir satın alma ile kayıp bir müşteri arasındaki farkı iyileştirmeye yönelik tespitlere yardımcı olabilir. Peki, alışveriş sepetini terk etmeyi azaltmanın yolları nelerdir? 

Bir web sitesi ziyaretçisi, bir e-ticaret işletmesinin alışveriş sepetindeyken bir işlemi tamamlayamazsa, ödeme sürecini tamamlamalarını hatırlatmak için kibar bir e-posta göndermek ve alışveriş konusunda yardım teklif etmek müşterinin işletmeye olan ilgi ve güvenini hatırı sayılır miktarda artıracaktır. Müşterinin işletme ve tarayıcıya olan odağını geri kazanmak için ilgili diğer ürünleri tavsiye etmek, e-ticaret mağazalarının geri dönüş oranını olumlu anlamlarda etkiler. 

Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama, işletmelerin hedef pazarını etkileyen kişilere veya markalara odaklanır. Bu terim genellikle birkaç bin takipçisi olan Instagram hesaplarını belirtmek için kullanılır, ancak aynı zamanda işletmenin hedef kitlesinin takip ettiği veya ait olduğu bir ünlü ve topluluk anlamına da gelebilir. Influencerlar kendilerini tanıyan, beğenen ve güvenen insanlardan oluşan topluluklar oluşturur. Bu nedenle, bir öneri veya sponsorlu gönderi yoluyla çevrimiçi ürün ve hizmetler üzerine dikkat çekmeleri kolaydır. 

Affiliate Pazarlama

Affiliate pazarlama ya da diğer adıyla bağlı pazarlama, e-ticaret işletmelerince yaygın olarak kullanılmaya başlanan pazarlama yöntemlerinden biridir. Markaların %81’i affiliate pazarlama stratejilerini kullanıyor ve bu e-ticaret siteleri özellikle iyi adaylar oluyorlar. Affiliate pazarlama, firmanın ürününü bir komisyon karşılığında çevrimiçi satmaya yardımcı olan kişi veya kuruluşları satış pazarlama stratejilerine dahil etme temelli bir uygulamadır.