Astro Dijital Reklam Ajansı

Dijital Fikirler:

E-Ticaret Siteleri İçin Önemli Dijital Pazarlama Teknikleri

Ziyaretçileri çevrimiçi mağazalara çekmek için yaygın olarak kullanılan geleneksel yöntemlerin ötesinde işletmelerin uygulayabilecekleri sayısız e-ticaret pazarlama taktiği vardır. E-ticaret işletmelerinin yararlanabileceği pazarlamanın daha yaratıcı yollarından bazılarına bu yazıda yer verildi. 

Kişiselleştirmenin Kullanılması

Kişiselleştirme, bir işletmenin halihazırda sahip olduğu pazarlama materyalleri içerisinden bireylere doğrudan hitap edenleri seçmektir. Kişiselleştirme sayesinde firmalar, verilerini tüketicilerinin benzersiz ihtiyaçlarını en iyi yansıtacak şekilde uyarlayabiliyor. Bu, bir e-postanın konu satırında bir potansiyel müşterinin adı, bir ziyaretçinin davranışına dayalı önerilen içerik veya ürünler şeklinde ortaya koyulabilir. Bununla beraber bir kullanıcı web sitesini ikinci kez ziyaret ettiğinde veya alıcısının yolunda ilerlediğinde bir web sayfasında akıllı içerik gösterilmesi şeklinde de olabilir. Kişiselleştirme, işletmeleri alıcılarının alışveriş aşamalarında daha hızlı hareket ettirebilir. Bu sayede işletmeler, müşterilerinin ihtiyaç duydukları şeyi aramalarına engel olarak, o şeyi tam önlerine koyarak eylemi kolayca gerçekleştirmelerini kolaylaştırabilir. Müşterilerin satın almalarının yanı sıra markaya bağlılıklarının da kalıcı hale gelmesi kolaylaşır. 

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriklerden Yararlanmak 

Bazı büyük markalar sadık ve kendilerine güvenen bir müşteri kitlesi sayesinde ücretsiz olarak ürün ve hizmetlerinin pazarlanması ayrıcalığına sahiptir. Dijital pazarlama sayesinde daha küçük ölçekli ve yerel işletmeler de müşterilerinin kendileri için ücretsiz pazarlama yapmalarını sağlayabilir. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerden yararlanmak, müşterilerin işletmeyi tanıtması ve paylaşması için yollar bulmakla doğrudan alakalıdır. Kullanıcıların hazırlamış olduğu içerikler, işletmelerin e-ticaret mağazalarına trafik çekmeye yardımcı olur ve tıklanma sayısını artırır. Bununla birlikte firmaların sundukları ürün ve hizmetlerle aktif olarak ilgilenen bir takipçi topluluğuna sahip olmalarını sağlar. Müşterilerin ürünleri bir şekilde sergileyerek kazanmak için girdiği yarışmalar işletme için olumlu geri dönüşler sağlayacak eylemler arasındadır. İşletmeler zaman zaman müşterilerin ürünleri hakkında geri bildirim paylaştığı platformları inceleyerek bir sonraki strateji ve hedeflerini hedef kitlenin arzuları doğrultusunda şekillendirebilir. Bu hususta kullanıcıların markalı bir hashtag kullanarak içerik paylaştığı sosyal medya hashtagleri de firmalar için iyi birer yönlendirici olabilir.  

Bir Sadakat Programı Oluşturmak 

Sadık bir müşteri, markalar için uzun vadeli bir müşteridir. Hemen hemen bütün e-ticaret işletmelerinin hedefi tekrarlanan iş fırsatları yakalayabilmektir. Bir sadakat programı, bir işletmenin müşterilerinin ilgili teklifler ve indirimler aracılığıyla markaya olan ilgisinin devam etmesi için bir teşvik sağlar. Bir müşteri sadakat programı oluşturmak biraz planlama ve çalışma gerektirse de tekrar eden işler aracılığıyla yönlendirmelerde ve elde tutmada karşılık elde edilmesine olanak tanır. Bir sadakat programı oluştururken bir e-ticaret işletmesinin dikkate alınması gereken birkaç şey vardır. Birincisi, tekrar satın almalar, sosyal medyada bahsetme veya içeriklerin paylaşılmasıyla gibi yollarıyla müşterilerin sadakat gösterme yollarını çeşitlendirmek göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, puanlar, indirim kodları veya özel avantajlar aracılığıyla müşterilerin sadakatlerinin nasıl ödeneceği de göz önünde bulundurulması gereken önemli konulardan bir tanesi. İşletmelere en uygun şekilde katkıda sağlayabilecek yöntem, harika bir müşteri deneyimi sunarak bunu organik olarak gerçekleştirebilirken, aynı derecede etkili ağızdan ağıza pazarlama biçimlerini teşvik etmek ve hatta buna yönelik planlar oluşturmaktır. 

İncelemeler

Müşteriler dijital dünyada merak ettikleri ürün ve hizmetler ile ilgili bilgilere diledikleri şekilde ulaşabildikleri için genel anlamda şirketlere giderek daha az güveniyor. Müşteri incelemeleri bir şirketin başarısına herhangi bir şekilde yatırımda bulunmayan insanlar tarafından yapılan değerlendirmeler oldukları için yaygın güvensizliği azaltmaya yardımcı olurlar. Bunlar genel anlamıyla ürüne ve ürünün faydalarına dair özgün ve çoğu zaman oldukça dürüst yorumlardır. İncelemeler firmalar için doğrudan bir pazarlama aracı olarak kullanılabilir. Bunun en önemli nedeni müşteri incelemelerinin üründen doğrudan bahsetmesi ve çoğu zaman firmalar için satış yapmalarıdır. “Onun için işe yaradıysa, benim için de yarayabilir,” düşüncesi ile yeni potansiyel müşteriler işletmenin ürünlerini almaya istekli olur. Bu noktada e-ticaret işletmelerinin müşterilerini ellerinden geldiğince yorum bırakmaya teşvik etmeleri gerekir. Satın alma sonrası e-posta bunun için iyi bir başlangıç ortamı oluşturabilir.  

Tavsiye Pazarlama

Müşteriler arkadaşlarını, aile üyelerini ve iş arkadaşlarını bir e-ticaret işletmesinden alışveriş yapmaları için talep ettiğinde, bu bir tavsiyedir. Elbette, bu, üründen gerçekten hoşlanırlarsa doğal olarak gerçekleşebilir. Ancak bir tavsiye programı aracılığıyla bunun daha sık olmasını sağlamak yine e-ticaret işletmesinin elindedir. Müşterilere indirim, para, ücretsiz hediye gibi değerli bir şey karşılığında ürünleri başkalarına tavsiye etmeleri istenebilir. Bunun en bilinen örneği Dropbox’tır. Dropbox, mevcut müşterilerine bir arkadaşlarını kayıt olmaya yönlendirdiklerinde ek bulut depolama alanı sunarak bu konuda gayet iyi bir iş çıkarıyor. 

Durum Çalışmaları

Vaka çalışmaları, firmaların müşterilerin elde ettikleri memnuniyeti, potansiyel müşterileri uç noktalara itecek şekilde tanıtmalarına olanak tanır. Müşterilerin alıcı kişilikleri ile doğrudan alakalı bir e-ticaret stratejisi olduğu için hedef kitlenin en yakın şekilde temsil eden müşterilerle etkileşim içerisinde olunmalıdır. Örnek durum incelemesinin en iyi uygulaması, bir müşterinin üründen önceki yaşamını ve o zamandan beri nasıl büyük ölçüde geliştiğini göstermektir. 

Canlı Sohbete Yatırım 

Canlı sohbet stratejisi müşterileri ile doğrudan iletişimde olmak isteyen işletmeler için oldukça faydalı bir tekniktir. Bir canlı sohbet stratejisi yürütmenin en etkili yollarından birisi chatbot’lardır. E-ticaret işletmesinin büyüklüğüne bağlı olarak mağazayı ziyaret eden potansiyel müşterilerle sohbet etmek için canlı bir karaktere sahip olmak faydalı olabilir.  İster bot ister insan rotasına gidilmesine karar verilsin, canlı sohbet özellikle insanlar e-ticaret mağazasında gezinirken etkili olacaktır. Alışveriş esnasında hemen yanıt alabilirler ve satın almadan hemen önce itirazları azaltmak için ödeme süreci hakkında bilgi sahibi olabilirler. 

Alışveriş Sepetine Hitap Etmek

İnsanların alışveriş sepetlerini terk etmelerinin nedenleri çeşitlilik gösterebilir. Bunun büyük bir kısmı işleyişe, ürüne veya teslimat sistemine duyulan güvenle ilgilidir. Müşterilere, itirazlarıyla yüzleşerek tereddüt etmeden kendilerinden satın almak istemeleri için her türlü nedeni vermek isteyen e-ticaret işletmeleri alışveriş sepeti üzerine taktikler geliştirerek müşterilerin alışverişten vazgeçmelerine engel olacak yöntemler arıyor. Alışveriş sepetini terk etmeyi azaltmanın bazı yolları şunlardır: 

  • Para iade garantileri 
  • Açık ve basit bir iade politikası 
  • Üstün teslimat seçenekleri 
  • Müşteri desteğine anında erişim 

Duyarlı Bir Web Sitesi Tasarımı Uygulamak 

E-ticaret işletmeleri dijital pazarlama stratejilerinin hangi yönü üzerinde çalışıyor olursa olsun, duyarlı bir tasarım seçmeyi kendisine ilke edinmelidir. E-ticaret pazarlama taktikleri herhangi bir cihaz üzerinden görüntülenebilir ve kolayca manevra edilebilir olmalıdır.  Yani, insanların her zaman hareket halinde olduğu ve web sitelerini ziyaret ettiği ve çeşitli konumlardan çeşitli cihazlar aracılığıyla e-ticaret pazarlama materyallerini görüntülediği bir dünyada, işletmelerin faydalandığı içerikler tüm kullanıcılar için okunması ve gezinmesi kolay olacaktır.