Astro Dijital Reklam Ajansı

Dijital Fikirler:

Gelişmiş Web Teknolojileri Nelerdir?

Gelişmiş web teknolojileri günlük hayatın içinde hızlı yerlerini aldılar. Artık kullanıcıların hemen hemen hepsi gelişmiş web teknolojilerine kolayca erişim sağlayabiliyor. Web geliştirme de her geçen her yıl baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Geliştiriciler yeni inovasyon yollarını keşfettikçe yeni web sitesi teknolojileri düzenli olarak keşfedilmektedir. Dijital pazarlamayı kullanabilen bir işletme sahibi, rekabete ayak uydurabilmek ve daha fazla müşteri çekebilmek için bu değişiklikleri öngörerek bunlara uyum sağlamak önemlidir. Birçok geliştirici işletme sahiplerinin işini kolaylaştırmak için sektörler arasındaki değişiklikleri analiz edebiliyor. Bu yazıda 2023’te de etkin olacak en son web geliştirme trendlerinin nihai bir listesine yer verilmiştir.

Blockchain Teknolojisi

Blockchain, şifreli bir veritabanı depolama sistemidir. Geleneksel sistemlerden farklı olarak, bilgileri daha sonra bir zincir olarak birleştirilen bloklar halinde depolar. Sayısız fayda sunar, bunlardan biri işlemleri daha güvenli ve hatasız hale getirmesidir. Teknoloji, dijital para birimi Bitcoin’in temelini oluşturur. Kripto para kullanımı son on yılda önemli ölçüde arttı çünkü büyük ödeme sistemleri Bitcoin’i kabul etmeye karar verdi. 2019’da dünya çapında 34 milyondan fazla blockchain cüzdanı kullanıldı. Blockchain teknolojisi, katılımcıların üçüncü bir tarafın müdahalesi olmadan internet üzerinden işlem yapmalarını sağlar. Bu teknoloji, siber suç risklerini azaltarak farklı iş sektörlerinde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Blockchain Teknolojisi, web geliştiricilerinin projeleri için açık kaynak sistemleri kullanmasına izin verir, bu da geliştirme sürecini çok daha kolaylaştırır. Web geliştirmede blockchain’in pek çok yararı gözlemlenmektedir. Blockchain teknolojisinin başlıca faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Fikir birliği algoritmaları üzerinde çalışması ve bu da içeri girmeyi neredeyse imkansız hale getirmesi,
  • Verileri bir ağda depolayarak kullanıcıların kolayca erişebilmesini sağlaması,
  • Blok zinciri sisteminin merkezi olmayışı nedeniyle hatalara daha az eğilimli olması,
  • Verilerin aracılara ihtiyaç duymadan ağ üzerinden aktarılabilmesi.

Aşamalı Web Uygulamaları (PWA)

Aşamalı bir web uygulaması (PWA), HTML ve JavaScript gibi yaygın web teknolojileri kullanılarak oluşturulmuş bir tür uygulama yazılımıdır. PWA, normal bir tarayıcıya sahip herhangi bir cihazda çalışır. Teknoloji, yüksek kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunma potansiyeli nedeniyle popülerlik kazanmıştır. PWA, yerel mobil uygulamaların yerini alma potansiyeli de dahil olmak üzere birçok başka nedenden dolayı yaygın olarak tercih edilmektedir. PWA’lar, kullanıcı çevrimdışı olduğunda veya güvenilir olmayan bir ağda olduğunda bile hızlı bir deneyim sunar. Dünyanın dört bir yanındaki birçok Web Tasarım şirketi, müşterileri için PWA çözümleri sunmaya başladı. Harika bir kullanıcı deneyiminin yanı sıra, PWA’nın anlık bildirimler ve önbelleğe alınmış içeriğe çevrimdışı erişim gibi başka özellikleri de vardır. Web geliştirmede PWA’nın hali hazırda faydaları vardır.

Bu teknoloji, web geliştiricilerinin, web sitelerinin ve mobil uygulamaların yeteneklerini birleştirerek şunları yapmasına olanak tanır:

  • Sürükleyici bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için gerekli ortam.
  • Kullanıcı katılımını ve dönüşüm oranlarını artıracak içerik.

Bu faydaların yanı sıra aşamalı web uygulamaları nispeten düşük geliştirme maliyetlerine sahiptir. Appstore veya Play Store gibi uygulama dağıtım servislerine bağlı olmadan kullanılabilirler. Ayrıca hızlı kurulum ve otomatik güncelleme özellikleri sunar. Aşamalı web uygulamalarının en popüler kullanıcı örnekleri olarak Starbucks ve Spotify gösterilebilir. En bilinen platform örneğine ise Flutter’ı koymak doğru olacaktır.

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things)

Nesnelerin interneti, veri aktarımının insan müdahalesi gerektirmediği, internet özellikli cihazlardan oluşan bir ağ olarak tanımlanabilir. Web geliştirmedeki mevcut trendler arasında en umut verici olanlardan biridir. 2023’te nesnelerin internete bağlı olduğu bir gelecek sadece hayal gücünden ibaret olmayacak. 2025’te yaklaşık 30 milyar İnternet cihazının faaliyette olacağı tahmin ediliyor. Nesnelerin interneti, sürekli veri aktarımını teşvik ettiği için en güçlü web geliştirme trendlerinden biri olduğunu kanıtladı. Şirketlerin müşterilerle hızlı bir şekilde etkileşime girerek kişiselleştirilmiş deneyimler yaratmasına yardımcı olur. Ayrıca nesnelerin interneti olarak adlandırılan kavram, farklı operasyonel modeller ve web sitesi düzenleri arasında gelişmiş iletişim oluşturmak için kullanılabilir. Teknoloji ayrıca, müşteri gereksinimlerini daha verimli bir şekilde çözmeye yardımcı olan kameralar, sensörler, sinyal ekipmanı gibi geniş uygulamalarla birlikte gelir.

Nesnelerin internetinin ya da bir diğer adıyla Internet of Things’in web geliştirme alanında geniş kapsamlı avantajları vardır. İşletmeler tarafından web sitelerinde ve mobil uygulamalarda kullanılabilir olması en belirgin faydalarından birisidir. Bu teknoloji aynı zamanda veri aktarımı ile ilgili gecikmeler veya hatalar olmadan doğru sonuçlar sağlayabilmesi nedeniyle web geliştirme alanında etkin bir biçimde kullanılabilir. Hem işletme hem de kullanıcı verilerini koruyan güçlü güvenlik teknolojilerini destekler. Nesnelerin interneti geliştiricilerin daha fazla iç görü kazanmasına, müşteri davranışını analiz etmesine ve genel kullanıcı deneyimini iyileştirmesine yardımcı olur. Giyilebilir cihazlar, bağlantılı arabalar ve biyometrik siber güvenlik nesnelerin interneti alanına verilebilecek sayısız örnekten bazılarıdır.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, 2023’ün sıcak web sitesi geliştirme trendidir. Daha hızlı mobil sayfalar oluşturmak için Google ve Twitter arasındaki işbirliğinden doğan bir projedir. AMP ile optimize edilmiş sayfalar kolayca yüklenir ve bu nedenle diğer mobil web sayfalarından daha iyi sıralanır. AMP sayfaları, 22 saniyeye kadar sürebilen AMP olmayan sayfalara kıyasla yaklaşık 2 saniyede yüklenir. İnternet daha kullanıcı odaklı hale geldikçe AMP, geliştiricilerin benimsediği bir teknolojidir. Ayrıca, AMP’yi uygulamak, şirketlerin kullanıcı deneyimi maliyetlerinden tasarruf etmesini ve düşük internet hızlarına sahip kullanıcıları çekmesini sağlar. Teknoloji, mobil cihazlarda sorunsuz çalışan web siteleri oluşturmalarını sağlayarak küçük işletmeleri teşvik etmek için oluşturuldu.

İnternet daha kullanıcı odaklı hale geldikçe AMP, geliştiricilerin benimsediği bir teknolojidir. Ayrıca, AMP’yi uygulamak, şirketlerin kullanıcı deneyimi maliyetlerinden tasarruf etmesini ve düşük internet hızlarına sahip kullanıcıları çekmesini sağlar. Teknoloji, mobil cihazlarda sorunsuz çalışan web siteleri oluşturmalarını sağlayarak küçük işletmeleri teşvik etmek için oluşturuldu. AMP’ler, web geliştiricileri için aşağıdakiler gibi birçok avantaj sunar:

  • Arama motorları için kolay optimizasyon.
  • Düşük hemen çıkma oranları.
  • Herhangi bir tarayıcıya uyum sağlama.

Ve bunların yanı sıra hızlandırılmış mobil sayfalar, arama motorları tarafından tanımlanmak için site haritaları oluşturmaya gerek duymazlar. Erken belirleyenlerden bir kullanıcı örneği olarak CNBC verilebilir.

Sesli Arama Optimizasyonu

Sesli arama optimizasyonu, basitçe web sayfalarını sesli aramada görünecek şekilde optimize etme işlemi olarak tanımlanabilir. Ses tanımayı kullanan cihazlar, sesli asistanlar ve IoT sayesinde hızla popülerlik kazanıyor. Teknoloji o kadar büyüdü ki, önümüzdeki yıl bu cihazlar farklı insanların seslerini tanıyabilecek ve yapay zeka tabanlı kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabilecek. Web geliştirme alanındaki en son yenilikler, sesle etkinleştirilen kendi kendine ayakta duran cihazlar ve uygulamalar ve web siteleri için seo optimizasyonudur. Daha fazla AI özellikli cihazla, ses tanıma zamandan tasarruf sağlar ve çoklu görev yapmaya yardımcı olur. Tahminlere göre, 2023 yılına kadar 8 milyar dijital ses asistanı kullanımda olacak. Büyük büyüme, sesli arama optimizasyonunun en son web geliştirme teknolojileri listesinde nasıl kaçınılmaz hale geleceğini etkileyecek. Sesli arama optimizasyonu, web geliştiricilerine pek çok farklı şekilde yardımcı olur. Yerel SEO kampanyalarını daha etkili hale getirir. Müşteri sorularını hızlı bir şekilde cevaplayabilir ve bu şekilde daha fazla güven ve müşteri sadakati geliştirmeye yardımcı olur.

API Öncelikli Geliştirme

Adından da anlaşılacağı gibi, API’ler, API öncelikli geliştirmede yüksek önceliğe sahip olarak ele alınır. Yeni teknolojiler ortaya çıktıkça aralarında bir bağlantı kurmak gerekir ve API’ler bu bağlantıları kolaylaştırır. API’ler yaklaşık 20 yıldır var. Ancak daha önce, geliştiriciler önce ürün geliştirmeye odaklanırdı ve yazılım ve cihazlarla bağlantı kurma ihtiyacı sonradan akla gelirdi. Bununla birlikte, API öncelikli geliştirmenin önemli faydaları vardır. En önemlisi kullanıcı odaklı olmasıdır. Yöntem, geliştiricilerin paralel çalışmasına olanak tanıyarak geliştirme süresini ve maliyetlerini azaltır. Ayrıca, tüm API’lerin güvenilir ve tutarlı olmasını sağlayarak bir projenin başarısızlık riskini azaltır. Bu nedenle, API öncelikli geliştirme, günümüzde web geliştirmede önemli bir trend haline geliyor. API öncelikli geliştirme, geliştirici dostu olmasının yanı sıra, iyi belgelenmiş ve tutarlı olanları sağlandığı için geliştiricilerin öğrenme eğrisini azaltma gibi büyük avantajlar sağlar. API’ler güvenilir ve tutarlıdır, dolayısıyla sistem hatası riskini azaltır. Üstelik paydaşlar, herhangi bir kod yazılmadan önce bir API’nin tasarımı hakkında geri bildirim sağlayabilir.