Astro Dijital Reklam Ajansı

Dijital Fikirler:

Google Analytics Hakkında Bilinmeyenler

Yazılım kullanımı söz konusu olduğunda, özellikle analiz çözümleri açısından, ‘Net profesyonellerinin, kendi rollerine en faydalı veya çekici özelliklere yönelmeleri nadir görülen bir durum değildir. Bu yazılım sistemlerinin yeni veya belki de daha az kullanılan özelliklerini periyodik olarak keşfetmek, bir kampanyanın, markanın veya işletmenin seyrini daha iyiye doğru değiştirebilecek olan veri noktasının gözden kaçmamasını sağlayabilir.

Google Analytics, bugün piyasadaki en popüler (kullanım açısından) web analiz sistemidir (BuiltWith’e göre, en iyi 1 milyon web sitesinin neredeyse yarısı bu çözümü kullanıyor), ancak milyonlarca web çalışanı, dijital girişimleri hakkında içerdiği bilgilerden tam değer elde etmiyor olabilir. Bu Website Magazine’in Analitik Üzerine İçgörüler sütununun bu sayısında, henüz bilmediğiniz bazı önemli ve yeni Google Analytics güncellemelerini keşfedin.

Gerçek Zamanlı İçerik ve Dönüşüm

Analitik platformuna nispeten yeni eklenen Google’ın Gerçek Zamanlı verileri, içerik pazarlamacılarının rüyasıdır. Bu özelliğe erişmek, kullanıcıların şu anda aktif olduğu sayfalar, kullanıcıların coğrafi konumları ve hem olayları hem de hedefleri başaran kaç kişinin olduğu hakkında anında bilgi sağlar. Bu, gerçek zamanlıdır ve ‘Net profesyonellerinin bu özelliği yakından takip etmeleri gerçekten önemlidir, çünkü bu veriler yakın gelecekte birçok pazarlama optimizasyonu ve otomasyon platformunda erişilebilir hale gelecektir.

Google, yakın zamanda geliştiricilerin sağladığı gerçek zamanlı veriler hakkında sorgulamalar yapmalarını sağlayan bir Gerçek Zamanlı API tanıttı ve bu bilgileri site sahiplerine doğrudan ve hemen fayda sağlayacak şekilde kullanmayı mümkün kıldı. Örneğin, en çok ziyaret edilen URL’leri elde etmek mümkün olduğundan, okuyucuların herhangi bir anda bir web sitesinde nerede olduğunu gösteren bir widget oluşturmak mümkündür. Google, bir e-ticaret sepeti ile özel bir entegrasyon aracılığıyla ürüne talebi göstermek ve aciliyet hissi vermek için açılış sayfalarına aktif ziyaretçi gibi bir gerçek zamanlı metrik eklemeyi test eden bir tatil kiralama şirketi olan Twiddy.com örneğini sundu. Bu taktiği kullanmak, geliri %18,6 artırdı, ortalama sipariş değerini (AOV) %11,9 artırdı ve dönüşüm oranını %7,9 yükseltti. Gerçek zamanlı verilere gerçek bir dikkat göstermenin fayda sağladığını göz ardı etmek zordur.

Bağlan ve Optimize Et

Google Analytics’in genellikle fark edilmeyen bir diğer ilginç yönü, diğer Google hizmetleri ile derin entegrasyonudur – özellikle AdWords. Google’ın geliştirilmiş kampanyalarının son sürümü, reklam tekliflerinin verilerini analiz platformuna uzun süredir entegre eden reklam teklifinin yalnızca en son örneğidir. Gelişmiş kampanyalar, konum, günün saati ve cihaz (ve yetenekleri) gibi sinyalleri kullanarak kullanıcılara bağlam dostu reklamlar sunar ve reklamverenler için kampanyaları daha başarılı hale getirir.

Google Analytics’in derin entegrasyonu sayesinde, spesifik teklif ayarlamalarının performansı hakkında veri ortaya çıkabilir ve oldukça kolay bir şekilde analiz edilebilir. Örneğin, bir reklamveren, dönüşümlerin hafta sonlarında arttığını fark edebilir ve analizler sayesinde hangi spesifik gün ve hangi cihazda – hatta anahtar kelime seviyesine kadar – bu artışın olduğunu anlayabilir. Yeni özelliği zamanla kullanmak, reklamverenlere dönüştürmeyen müşterilere ve durumlara daha az, dönüştürenlere ise daha fazla harcama yapma fırsatı sağlar.

Ayrıştır ve Segmentlere Ayır

Google Analytics kullanıcılarının muhtemelen en yaygın aktivitelerinden biri, belirli kullanıcı trafiği setlerini ve hatta alt setlerini keşfetmektir – örneğin, organik trafik veya dönüşümlere sahip ziyaretler. Google Analytics’te mevcut olan önceki segmentler kullanıcılar için oldukça iyi hizmet etti, ancak yetenekler son zamanlarda artırıldı ve “yeniden tasarlanan” yaklaşım, hem analistler hem de pazarlamacılar tarafından muhtemelen iyi karşılanacak. Daha taze ve daha mantıklı bir kullanıcı arayüzüne ek olarak, Google Analytics segmentasyon yeteneklerindeki ana değişiklikler, kullanıcıları ve davranışlarını birden fazla oturumda izlemek için özel segmentler oluşturma yeteneğini içerir. Bu çok sağlam bir özelliktir ve daha fazla dikkati hak eder.

Google Analytics, bugün piyasadaki kullanıcıların ve web sitelerindeki nelerin olduğunu anlamalarına yardımcı olan en popüler çözümlerden biridir. Bu yeni özellikler kesinlikle güçlüdür ve sofistike dijital işletmeler için yararlı olacaktır: belirli kullanıcı gruplarının ne yaptığını, nasıl/ne zaman yaptıklarını ve hangi etkiyle yaptıklarını önemseyenler için.

Özel Uyarılar

Bu uyarılar gerçek zamanlı değildir – genellikle yaklaşık 24 saat sürer. Ancak, bir kez ayarlandıktan sonra, uyarıyı alana kadar tekrar düşünmeniz gerekmez. İşin püf noktası, uyarıların doğru seviyede ayarlanmasıdır, böylece bunaltıcı olmazlar. Özellikle yararlı bir senaryo, sorunları belirlemek içindir; bir şeyin olması gerektiği gibi çalışmadığı durumlarda uyarı alabilirsiniz. Ardından, bu durum tekrar olmadıkça bir daha düşünmeniz gerekmez, ancak gözden kaçmayacağından emin olmanın güvencesine sahip olursunuz.

Uyarılar çeşitli tetikleyiciler üzerine ayarlanabilir. İşte bunları kullanmayı sevdiğim bazı örnekler ve uyarıyı aldıktan sonra yapacağım eylemler:

404 / Sayfa Bulunamadı

404 sayfanızın görüntülenmesi üzerine bir tetikleyici. Bu, ziyaretçinin ne bulmaya çalıştığını keşfetmek için Google Analytics içinde daha fazla araştırma yapmayı gerektirir. Bazen bir yazım hatası veya endişelenmenize gerek olmayan bir durum olabilir, ancak bazen düzeltilmesi gereken bir kırık bağlantıyı, uygulanabilecek bir yönlendirmeyi veya insanların aradığı bir boşluğu doldurmak için yeni içerik ihtiyacını belirleyebilir.

Şüpheli aktivite

Belirli bir sayfadan daha fazla veya beklenenden daha uzun oturum süresi üzerine bir tetikleyici. Bu, bazen tanımlanamayan bir botu veya sitede şüpheli bir aktiviteyi gösterebilir. Eğer sıkça tekrarlanıyor ve bant genişliğini kullanıyorsa, eylem gerektirebilir, ancak çoğu zaman farkında olup, kararlarınızı etkileyen rakamları çarpıtırsa raporlamadan hariç tutmak yeterlidir. Aksi takdirde, çok değerli bir potansiyel müşteri olabilir ve ona ulaşmak isteyebilirsiniz!

Hemen çıkma oranı

Belirli bir toleransın üzerinde (veya altında) bir tetikleyici. Bu, potansiyel site sorunlarını veya kampanya sorunlarını belirleyebilir – eğer bir kampanya çok yüksek bir hemen çıkma oranına neden oluyorsa, o zaman bu kampanyanın uyarlanması veya düzeltilmesi gerekebilir ve ne kadar erken harekete geçerseniz, o kadar fazla para tasarrufu sağlarsınız!

Özel Segmentler

GA arayüzü içinde çok kolay bir şekilde tanımlanabilir ve burada neredeyse sonsuz fırsatlar vardır. İşte bunların nasıl kullanılabileceğine dair birkaç örnek:

  • Gürültüyü ortadan kaldırarak insanların sitenizi nasıl kullandığını gerçekten öğrenin – sadece ‘x’ sayfadan fazlasını gören veya ‘x’ süreden fazla zaman geçirenleri inceleyerek.
  • ‘Potansiyel sıcak müşterileri’ tanımlayın; belirli bir eylemi gerçekleştiren kullanıcılar. Ardından sitede başka ne yaptıklarını görebilir ve daha fazla benzerini, daha erken bir aşamada tanımlamaya yardımcı olabilirsiniz.
  • Coğrafi odak – Birkaç müşterimiz yalnızca İngiltere’ye odaklanmayı veya bazı pazarlar diğerlerinden daha olgun olduğunda bölgesel düzeyde izleyicileri analiz etmeyi tercih ediyor.
  • Düşüşü tanımlayın – Örneğin: ‘Sepete Ekle’ yapan ancak ‘Satın Alma’ yapmayan kullanıcılar.
  • Müşterileri kaldırın – Örneğin, bir üye alanına giriş yapan veya yalnızca müşteri içeriğini görüntüleyenleri potansiyel müşteriler olarak değerlendirmek istemeyebilirsiniz.
  • Test trafiğini kaldırın.

Raporları Zamanlama

Raporlar oluşturmak veya geçen sefer belirli bilgileri nerede bulduğunuzu hatırlamaya çalışmak için zaman harcıyor musunuz? Ya da belki de daha yaygın olarak, çok meşgul olduğunuz için istatistiklerinize aylarca bakmayı tamamen unutuyorsunuz?

Gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde düzenli olarak gelen kutunuza uygun miktarda ve sindirilebilir bilgi alın! İhtiyaçlarınıza uygun olarak tutarlılık ve sıklık!

Google Sheets, Data Studio vb. ile Entegrasyon

GA’dan veri almak genellikle gerekli mi, ancak doğru formatta değil mi veya başka bilgilerle birleştirilmesi mi gerekiyor? Veri aramak ve kopyalamak için zaman harcamayın – bu sadece zaman kaybı değil, aynı zamanda insan hatası potansiyeli de çok yüksektir!

ÜCRETSİZ bir eklenti ile Google Analytics’i doğrudan Google Sheets’e kurabilir ve istediğiniz gibi manipüle edebilirsiniz. Ardından, bir sonraki güncelleme ihtiyacınız olduğunda, sadece ‘Raporu Çalıştır’ tuşuna basarsınız. Google Data Studio da bu verilerle ne yapmak istediğinize bağlı olarak harika bir seçenektir.

Özel Olay Takibi

Burada o kadar çok seçenek var ki, bu kesinlikle kendi başına bir konu olabilir. Ancak, birkaç fikir vermek gerekirse, şunları uygulayabilirsiniz:

Kaydırma takibi – Kullanıcılar belirli içeriği görmek için bir sayfayı yeterince aşağı kaydırıyor mu?

Harici bağlantı takibi – Belki de sizin için önemli bir olay, bir PDF indirme veya üçüncü taraf bir perakendeciye veya bağış sitesine bağlantı verme olabilir. Bu, GA tarafından varsayılan olarak kapsanmaz – ancak olabilir!