Astro Dijital Reklam Ajansı

Dijital Fikirler:

Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Profesyonel bir web sitesi nasıl olmalı, denildiğinde bir web sitesini profesyonel şekilde düzenlemek ve bunu işletmek her kullanıcı için oldukça önemlidir. İlk izlenimler sonsuza dek sürer. Kullanıcılar birisi web sitelerine girdiğinde içgüdüsel tepkilerinin ne olacağı üzerinde dikkatlice düşünmelidir. Özellikle işletme sahiplerinin bu soruyu oldukça dürüst bir şekilde cevaplamaları gerekir. İlk olarak işletme sahiplerinin yapması gereken web sitelerini profesyonel hale getirmek ve belirli bazı arama sonuçlarına göre optimize etmeye başlamaktır.

Profesyonel bir web sitesi isteyen işletme sahiplerinin oldukça önemli olan ilk izlenimi elde etmek için 8 saniyeden az denebilecek kadar sınırlı bir süreleri mevcuttur. Bu nedenle bir web sitesini uygun şekle sokmanın önemi abartılamaz. Bir müşteri veya kullanıcı bir web sitesini ziyaret ettiğinde ilk fark ettikleri şey öncelikle görünüm, yani web sitesinin tasarım tarafı; daha sonrasında ise histir, bu da kullanıcı deneyimi tarafı olur. Web sitesi sahipleri vermek istedikleri mesajın öne çıkıp çıkmadığını kontrol etmelidir. Örneğin web sitesinde nereye tıklanacağını bilmek kolay mı? CTA’lerin yüksek ve net olup olmadığı da bununla birlikte önlemli olan bir diğer faktördür. Profesyonel bir web sitesi sadece harika görünmekle kalmaz. Aynı zamanda ziyaretçilerin tam olarak aradıklarını bulabilmeleri için ilgili içerik, yardımcı bağlantılar ve sorunsuz gezinme ve sorunsuz gezinme sağlayarak kusursuza yakın bir performans gösterir.

Bir kullanıcı veya müşteri web sitesine girdiğinde düzen, tasarım ve yapmak istediğini anında yapamama nedeniyle hemen siteden ayrılırsa bu web sitesi sahibinin içerik pazarlamasını başarısız olmaya mahkum eder. Oldukça kısa bir süre zarfında web sitesi yükselebilir veya çökebilir. Profesyonel bir web sitesi inşa etmek isteyen işletme sahipleri için bazı önemli ipuçları yazının devamında listelenmiştir.

Mobil Öncelikli Tasarım

Kullanıcıların web sitelerinin mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olmaları gerekir. Son yıllarda bir web sitesini ziyaret edenlerin oraya bir cep telefonu veya tablet aracılığı ile gelmiş olma olasılıkları hayli yüksektir. Mobil web trafiği zaten masaüstünü geride bıraktı ve büyüyor. Web sitesi sahipleri için mobil cihazlar için optimize etmek çok önemlidir. Mobil optimizasyon, bir web sitesini mobil platforma duyarlı hale getirecek şekilde geliştirmek anlamına gelir. Bir başka deyişle düzen ve tasarım, mobil cihazların daha küçük ekran boyutuna uyacak şekilde uyarlanacak ve kullanıcı deneyimi rahat, gezinmesi kolay olacaktır. Web sitesini mobil uyumlu hale getirmek, kullanıcıların en başından düşünmesi gereken bir şeydir. Mobil sitesinin masaüstü sürümüyle aynı marka kimliğine ve kişiliğe sahip olması önemlidir. Bu nedenle masaüstü web sitesinin mobile kolay ve rahat bir şekilde uyarlanabilecek şekilde tasarlanması faydalı olacaktır.

Chatbot’ları Göz Önünde Bulundurmak 

Profesyonel bir web sitesi mutlaka kullanışlı chatbot’lara sahip olur. Dönüşümleri artırmak için otomatik sohbeti entegre etmek işletme sahiplerinin sıkça başvurduğu bir yöntemdir. 

Mesajlaşma platformları zaten diğer tüm uygulama türlerinden daha iyi performans gösteriyor. Aslında, dünyanın en iyi 10 mobil uygulamasından 6’sı mesajlaşma uygulamaları. Bu nedenle, pazarlamacıların çevrimiçi ortamda daha iyi müşteri hizmeti sağlamak için mesajlaşma teknolojisini kullanarak bunu dikkate almaya başlaması doğaldır. Ve özellikle chatbot’lar, zaten daha yüksek dönüşümler sağlayan otomatikleştirilmiş, yapay zeka tabanlı sohbet mesajlaşma araçları olan sohbet robotlarıdır.

Sohbet botları kullanan bir web sitesini ziyaret edildiğinde, sayfada küçük bir sohbet penceresi açılacak ve müşterileri doğrudan ilgilendiren, doğrudan ihtiyaçları olan şeye yönlendirecek sorular veya bir konuşma yönlendirecektir. Ancak bu gerçek bir müşteri temsilcisi değildir, yalnızca kullanıcılara harika bir müşteri hizmeti deneyimi sunmak için programlanmış bir bottur. Chatbot’lar sadece büyük işletmeler için değildir. Web sitesinde kolayca sohbet botları oluşturmak, özelleştirmek ve uygulamak için kullanılabilecek çok sayıda sohbet botu sağlayıcısı vardır.

Yükleme Süresinin En Aza İndirilmesi

Profesyonel bir web sitesinde sayfa yükleme süresi hatırı sayılır derece azdır. Bu, etkileşimi yüksek oranda artırır. Bir web sitesinin ne kadar profesyonel göründüğü önemli değildir. Görüntüleyen kişinin sayfanın yüklenmesi için on saniye beklemesi gerekiyorsa kullanıcı onu çoktan kaybetmiş demektir. Web sitenizin ne kadar profesyonel göründüğü önemli değil. Görüntüleyen kişinin sayfayı yüklenmesi için 10 saniye beklemesi gerekiyorsa, onu zaten kaybetmişsiniz demektir. İstatistiklere göre bir web sayfasının yüklenmesi ne kadar uzun sürerse, sayfanın terk edilme oranı o kadar yüksek oluyor. Ayrıca yavaş yükleme süresi, Google arama sıralamasını olumsuz etkileyerek web sitesini arama sonuçlarında alt sıralara gömecektir. SEO gibi yükleme süresi de sayfa tasarımı ve programlamasından etkilenecektir. Kodu optimize etmek, yönlendirme sayısını azaltmak, resimleri optimize etmek ve daha fazlası gibi sayfa hızını artırmanın birçok yolu vardır.

Özel ve Şablon Tasarım 

Profesyonel bir web sitesi inşa etmenin en önemli aşaması kullanıcıların ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun olacak en iyi tasarım seçeneğini seçmeleridir. İşletme sahiplerinin web sitesi oluştururken veya yeniden tasarlarken vermeleri gereken kararlardan biri, bir şablon tasarımı kullanmak veya sıfırdan kendi özel tasarımlarını oluşturmaktır. Bugün, en deneyimsiz tasarımcıların bile profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturmasını kolaylaştıran inanılmaz bir web sitesi şablonları ve Kendin Yap araçları yelpazesi var. 

Öte yandan, özel bir web sitesi oluştururken sınır yoktur. Şablon tabanlı bir tasarım, tasarım, düzen, resim yerleşimi, sayfa sayısı, özel video ve animasyonlar gibi benzersiz öğelerin kullanımı ve web sitesinin genel işlevselliği açısından işletme sahiplerine özel sitelerden aldıkları tam özgürlüğü vermez. Ancak, özel web siteleri zaman, insan gücü ve bütçe dahil olmak üzere kaynakları çok daha fazla tüketiyor. Günün sonunda, her işletme sahibi, özel ve şablon tasarımın artılarını ve eksilerini tartmalı ve ardından ihtiyaçları için hangisinin en iyi olduğuna karar vermelidir.

SEO Kuralları

Profesyonel bir web sitesi SEO uyumu konusunda ileri seviyede olur. Böylelikle tüketicilerin web sitesini arama motorlarında bulması kolaylaşır. SEO işletme sahiplerinin ön görebileceği bir şey değildir. Ancak harika bir web sitesi deneyimi oluşturmak için oldukça önemlidir. İşletme sahiplerinin SEO stratejileri, potansiyel müşterilerin bir arama sırasında web sitesini bulmalarının ne kadar kolay veya zor olduğunu belirleyecektir. Bu noktada işletme sahipleri yalnızca web sitesinin tasarımına odaklanmak gibi yaygın bir pazarlama hatası yapmamalıdır. Bunun yerine web sitesinin arama motorlarında nasıl performans göstereceğini dikkate aldıklarından emin olmak çok daha faydalı olacaktır. Sonuçta kimse tarafından fark edilmezse profesyonel bir web sitesine sahip olmanın pek bir anlamı yoktur. Bu nedenle, tüm web sayfalarının için SEO açısından güçlü başlıklar ve meta açıklamalar oluşturmaya odaklandığından emin olunmalıdır. SEO stratejileri web sitesinin içeriği ve düzeni üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacaktır. Bu nedenle yazı tiplerini ve resimleri düşünmeye başlamadan önce kullanıcıların SEO çalışmalarını planlamak için zaman ayırmalarına değer.

Yazı Tiplerinde Cesur Olmak

Profesyonel bir web sitesinde ilginç, göz alıcı yazı tipleriyle denemeler yapmak kaçınılmazdır. Sans Serif yazı tiplerinde, bilgisayar ekranında okunması zor olabilecek genişletme özellikleri yoktur. Uzun bir süre boyunca, web sitesi tasarımcıları, temiz bir görünüm ve kolay çevrimiçi okuma deneyimi sağlamak için Sans Serif yazı tiplerini kullanarak güvenli bir şekilde oynama eğilimindeydiler. Oldukça ayrıntılı veya meşgul olan herhangi bir yazı tipi, web tasarımcıları için aforoz edildi. Ancak şimdi, çok daha iyileştirilmiş ekran çözünürlükleri ile tasarımcılar, heyecan verici, ilginç ve göz alıcı yazı tipleriyle deneme yapma özgürlüğünü benimsiyor. Serif yazı tipleri web sitesi tasarımında geri dönüş yapıyor ve web’de kullanılabilen 43.000’den fazla yazı tipiyle, kesinlikle orada yazı tipi tasarımı sıkıntısı yok. İşletme sahipleri yazı tipi stillerini ve boyutlarını denemekten korkmamalı ve hatta altı çizili, vurgulu ve renkli yazı tiplerini bile denemelidir. Bunların hepsinin bu yıl popüler olacağı tahmin ediliyor. Yazı tipinin tüm sayfanın tonunu ayarlayabileceğinin de unutulmaması gerekir. Bu nedenle şirketin tarzına ve kültürüne uyan ve göze hoş gelenlerin seçildiğinden emin olunması önemlidir.