Astro Dijital Reklam Ajansı

Dijital Fikirler:

WordPress Hosting Nedir?

En basit anlamıyla WordPress hosting, WordPress’in performans ve güvenlik ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak amacıyla özel olarak optimize edilmiş barındırmadır. Aynı zamanda WordPress’e başlamayı kolaylaştırmak için genellikle tek tıklamayla WordPress yüklemeleri içerir. Hatta bazı WordPress hostingleri, WordPress yazılımlarını gerektiği gibi otomatik olarak günceller. İki ana WordPress hosting türü vardır; paylaşılan WordPress hosting ve yönetilen WordPress hosting. Bu yazıda her ikisi de ayrıntılı bir biçimde ele alınacaktır. Alan adı ayarlamak ve WordPress için barındırma sağlayıcısı seçmek, genellikle web sitesi oluşturma sürecinde aynı anda gerçekleşir.

Bu görevlerin nasıl tamamlanacağı hakkında detaylara girmeden önce, alan adı ile barındırma sağlayıcısı arasındaki farkın ele alınması daha doğru olur. Alan adı ev adresi gibi düşünülebilir. Ziyaretçiler WordPress web sitesini bu sayede bulur. Barındırma sağlayıcısı ise ev gibidir. Kullanıcıların WordPress web sitesi dosyalarının gerçek anlamda depolandığı yer hosting alanıdır. Bir barındırma sağlayıcısı olmadan, web sitesinin bir sunucuda yaşayacak yeri olmazdı. En iyi WordPressing barındırma sağlayıcılarından bazıları WP Engine, Bluehost ve Kinsta’yı içerir. WordPress.org kullanıcılardan kendi etki alanlarını oluşturmalarını ve web siteleri için bir üçüncü taraf barındırma sağlayıcısı bulmalarını ister. WordPress.com kullanıcıların seçmiş oldukları plana bağlı olarak özel bir alan adı isteyip istemediklerine karar vermelerine olanak tanır. Ancak barındırma işini kullanıcının yerine tamamen kendisi halleder.

Barındırma sağlayıcısı web sitesinin hızını, güvenliğini ve güvenilirliğini etkilediği için oldukça önemlidir. Kullanıcıların aralarından seçim yapabilecekleri yüzlerce faydalı sağlayıcı mevcuttur. Bu yüzden kullanıcılar WordPress web siteleri için en iyisinin hangisi olacağına karar vermeden önce birkaç barındırıcıyı detaylı bir şekilde incelemeli.

WordPress ve hosting alanları ile alakalı en sık sorulan sorulardan birisi WordPress’i çalıştırmak için bir WordPress barındırmaya ihtiyaç duyulup duyulmadığıdır. Bu sorunun cevabı WordPress’in düzgün bir biçimde çalışabilmek için bir WordPress barındırma alanına ihtiyacı olmadığıdır. WordPress’in minimum gereksinimleri bu noktada oldukça önemsizdir. WordPress’i çalıştırmak için ihtiyaç kullanıcıların ihtiyacı olan tek şey PHP 5.2.4 sürümü veya üzeri ve MySQL 5.0.15 veya üzeri bir ana bilgisayardır. Kısaca özetlenecek olursa bunun anlamı her hosting alanının teknik olarak WordPress’i işleme yeteneğine sahip olmasıdır. Ancak bu, WordPress çalıştırma söz konusu olduğunda tüm ana bilgisayarların eşit olduğu anlamına gelmez. Başka bir deyişle WordPress’in düzgün bir şekilde çalışması için yukarıda sıralanan şartlar yeterli olsa da bu tam anlamıyla fonksiyonel bir şekilde etkinlik göstermesini sağlayabilecekleri anlamına gelmiyor. Bu nedenle yalnızca bir WordPress sitesi hostingin ötesine geçmek isteyen kullanıcılar için kaliteli bir WordPress hosting, WordPress’i daha iyi çalıştırabilmelerine yardımcı olabilir. 

WordPress hosting yöntemlerinin iki ana türde incelenebileceği yazının başında belirtilmişti. Bunlardan bir tanesi Paylaşılan WordPress Hostingtir. Paylaşılan WordPress hosting ile kullanıcıların WordPress web siteleri bir sunucuyu diğer web siteleri ile ortak kullanır. Sunucu WordPress için performans açısından optimize edilmiş olmaya devam eder, yalnızca tek bir kullanıcıya ait olmaz. Kullanıcılar performans iyileştirmelerine ek olarak, bir tür tek tıklamalı WordPress yükleyicisine de erişim kazanır. Bu düşünüldüğü kadar önemli bir ayrıntı değildir, çünkü çoğu hostingde mevcut olan cPanel tek tıklamayla bir WordPress yükleyicisi içerir. Ayrıca bazı paylaşılan WordPress hostingleri bir adım daha ileri giderek kullanıcılara WordPress’i önceden yükleme seçeneği sunar. Bununla birlikte birçok WordPress hostingleri kullanıcıların WordPress yazılımlarını otomatik olarak yükseltmeyi teklif eder. Bazı eklentileri ve temaları da aynı şekilde yükseltirler. WordPress web sitesini güncel tutmak, bu özelliği oldukça önemli kılan bir güvenlik önlemidir.

WordPress’e özgü daha da fazla özellik sunan bazı paylaşılan WordPress hostingleri bulmak mümkündür. Ancak burada bahsedilen hostingler hemen hemen temel standart sayılabilecek düzeydedir. Paylaşılan WordPress hostingleri genellikle ilk faturalandırma döngüsü için yüksek indirimler sunar. Daha sonrasında fiyatlar normale döner. Kullanıcıların ilk fatura döngülerinde ortaya çıkan ücretler yalnızca başlangıç için geçerli olan fiyatlardır. Daha yüksek seviyeli paylaşımlı WordPress planları daha pahalıya çalışır.

İkinci ana WordPress hosting türü ise Yönetilen WordPress Hostingdir. Paylaşılan WordPress hosting ile yönetilen WordPress hosting arasındaki temel farkı örneklendirmek gerekirse her ikisi de birer otel gibi düşünülebilir. Ancak paylaşılan WordPress hosting temiz, üç yıldızlı bir otelse, yönetilen WordPress hosting sahil manzaralı, beş yıldızlı bir tesistir. Paylaşılan hosting tarafından sunulan her şeye ek olarak, yönetilen WordPress hosting genellikle şunları sunar:

  • Daha yüksek hız. Yönetilen WordPress hosting yalnızca daha iyi donanım özellikleri sunar. Bu, daha hızlı çalışan bir WordPress sitesi anlamına gelir.
  • Sunucu tarafı önbelleğe alma. Önbelleğe alma, kullanıcıların WordPress sitelerini hızlandırmak için yapabilecekleri en büyük ve etkili adımlardan biridir. Tipik olarak, kullanıcıların bunu halletmek için bir eklentiye ihtiyaçları vardır. Ancak yönetilen WordPress hostingleri, kullanıcı tarafından sıfır iş ile kullanıcılara WordPress web siteleri için daha iyi önbellekleme sağlar.
  • Daha iyi güvenlik. Kullanıcılar WordPress’e özgü güvenlik duvarlarının yanı sıra düzenli kötü amaçlı yazılım taramaları ve izinsiz giriş algılama özelliği de elde eder. Tüm bu jargon, önemli ölçüde daha güvenli bir WordPress sitesi anlamına gelir.
  • Sahneleme siteleri. Birçok yönetilen hosting, kullanıcılara WordPress web sitelerindeki değişiklikleri canlı hale getirmeden önce kolayca test etme olanağı tanıyan hazırlama siteleri sunar.

WordPress hosting belirleme konusunda kullanıcılar bu iki türü analiz edip karşılaştırarak kendi WordPress web siteleri ve ihtiyaçları için en doğru yöntemi seçebilir. Peki paylaşılan veya yönetilen WordPress hosting nasıl seçilir?

Standart kaçınma, yeni başlayanların ucuz paylaşımlı WordPress hostingi seçmesi ve yüksek trafikli sitelerin yönetilen WordPress hostingi seçmesidir. Bu analize genel olarak pek çok kullanıcı için doğru olabilir, ancak bir gerçeği gözden kaçırıyor; vakit, nakittir. Yeni başlayan kullanıcılar için önbelleğe almayı yapılandırmak ve güncellemelerden haberdar olmak gibi şeyler yapmaya çalışırken bunalmak ne yazık ki çok kolaydır. Yönetilen WordPress hosting ile yola devam eden kullanıcıların bunların hiçbiri için endişelenmelerine gerek kalmaz. Kullanıcılar elbette yönetilen hostinglere paylaşılan WordPress hostinglerine oranla daha fazla para ödemek durumundadır. Ancak bu ekstra para, web sitesinin performansını yönetmek için daha az zaman harcamak gerektiği anlamına gelir.

Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu ön belleğe alma eklentisini tam olarak en iyi şekilde nasıl değiştireceklerini bulmaya çalışarak harcayacakları saatlerden tasarruf etmek için aylık olarak ödeyecekleri ücretin üzerine belirli bir miktar daha eklemeyi tercih ediyor. Bu nedenle yeni başlayan kullanıcıların birincil endişelerinin bütçe olması durumunda paylaşılan WordPress hosting hizmetlerini tercih etmeleri çok daha doğru olacaktır.

Yeni başlayan kullanıcılar bu noktada web barındırma kavramı ile de pek çok kez karşılaşmış olabilir. Web hosting ile WordPress hosting birbirlerinden farklı tür barındırma biçimlerini ifade ederler. Web hosting ile WordPress hosting arasındaki temel fark, web barındırmanın çok daha geniş, kapsayıcı bir hizmet olmasıdır. WordPress hosting ise WordPress kurulumlarına uyarlanmış belirli bir alanı ifade etmesidir. Web hosting çok daha genel bir hizmettir. Basit anlamıyla web sitesinin internette var olmasını sağlamak için bir sitenin dosyalarını bir sunucuda depolayan herhangi bir barındırma hizmetini ifade eder. Bir web hosting, çok çeşitli site oluşturuculara hitap eder. Sunucularından birinde depolanan web siteleri binlerce farklı platformda çalışıyor olabilir. WordPress hosting ise, web barındırmada belirli bir hücredir. WordPress hosting, aynı anda birden fazla web sitesini barındırmak için paylaşılan sunucuları da kullanabilir. Ancak web hostingden farklı olarak, paylaşılan bir sunucudaki her web sitesi bir WordPress sitesi olacaktır. Bir WordPress hostingi, özellikle WordPress kurulumlarına hitap eder ve WordPress performansı için optimize edilerek özelleştirilmiş çözümler, hizmetler ve destek sunar.