Astro Dijital Reklam Ajansı

Dijital Fikirler:

WordPress İle E-Ticaret

WordPress ile e-ticaret kavramı dijitalleşmenin ilk adımlarından bu yana işletmeler ve kullanıcılar için önemli bir noktada olmuştur. Alışveriş ve pazarlamanın giderek dijitalleşmesi ile birlikte işletmeler e-ticaret platformlarına hızla yönelmeye başladı. Birçok yerel marka ve kuruluş yalnızca web siteleri ve etkili bir şekilde tasarlanmış çevrimiçi mağazalar aracılığıyla e-ticaret faaliyetlerini sürdürüyor. E-ticaretin başarılı bir şekilde gerçekleşmesindeki en önemli faktörlerden biri fonksiyonel ve şık bir web sitesine sahip olmaktır. WordPress bu konuda e-ticaret işletmelerine sınırsız seçenek ile prestijli bir hizmet sunmaktadır. WordPress popüler, güçlü ve ölçeklenebilir bir platformdur. Bu nedenle WordPress ile bir e-ticaret sitesi oluşturmak isteyen sayısız kullanıcı vardır. Ancak, WordPress’te başarılı bir çevrimiçi mağaza oluşturmak için iyi web barındırma ve güvenilir eklentilere de ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanıcıların ve işletmelerin büyük çoğunluğu bir çevrimiçi mağaza oluşturmak için Bluehost ve WooCommerce platformlarından faydalanıyor. Bluehost ve WooCommerce bir WordPress web sitesi ile entegre edildiğinde oldukça etkili sonuçlar verebiliyor.

E-ticaret için bir WordPress web sitesi oluşturmak isteyen kullanıcıların daha önce alınmamış bir alan adına ve elbette her web sitesi için geçerli olduğu gibi bir barındırma alanına ihtiyacı vardır. Bir barındırma alanına sahip olmak bir internet arazisi kiralamak ile eşdeğerdir. Barındırma alanı seçerken dikkat edilmesi gereken nokta büyümek için yeterince alana sahip olup olmadığıdır.

En iyi barındırma sağlayıcısının yanı sıra gerçekten işletmenin ihtiyaçlarını karşılayan barındırma türünü seçmeye gelince, inşa edilen mağazanın türünü düşünmek gerekir. Paylaşılan barındırmayı atlamak kullanıcıları çoğu zaman gereksiz bir yığın işlemden kurtarır. Bir sunucuyu diğer web siteleriyle paylaşırken, bunlardan biri saldırıya uğrarsa siteniz de savunmasız kalır. İnsanların kredi kartı detaylarıyla uğraşırken, bu riske girmeye değmez.

Bluehost, WordPress barındırma araştırmalarda en üst sırada yer alıyor. E-ticaret oluşturucular ve platformlarla karşılaştırıldığında, WordPress’in kullanımı ve bakımı biraz karmaşık olabilir. Yeni başlayanların yazılımı yüklemeleri, ardından güncellemeler ve güvenlik konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir. Bluehost ise bu işlemleri kullanıcılar için otomatik hale getirdiği için öne çıkan barındırma alanlarından biri. Üstelik bunların hepsini başlı başına sağlam bir barındırma hizmetini iyi bir fiyata sunarken sağlıyor. WordPress söz konusu olduğunda Bluehost mükemmel bir kazan-kazan durumu sağlayıcısıdır.

Bir diğer popüler ve bilindik barındırma alanı sağlayıcısı ise WooCommerce’dir. WooCommerce ismi e-ticaret sitesi veya çevrimiçi mağazası olan işletme sahipleri ve kullanıcılar tarafından mutlaka duyulmuştur. WordPress web sitesine WooCommerce yükleyip aktive etmek oldukça basit. WordPress çubuğunda WooCommerce’i aradıktan sonra gri “Şimdi Yükle” düğmesine tıklamak yeterlidir. Birkaç dakika sonra, bu düğme “Etkinleştir” yazan mavi bir düğmeye dönecektir. Daha sonrasında WooCommerce yardımcı kurulum sihirbazı, kurulum sürecinin geri kalanında kullanıcılara yol göstermek için açılır.

İlk olarak, oldukça açıklayıcı olan işletme ayrıntılarının tamamen doldurulması gerekecek. İşletme sahiplerinin e-ticaret mağazalarında ne tür bir hizmet ve ürün pazarlayacaklarını doğru bir şekilde belirtmeleri müşterilere büyük bir kolaylık sağlar. Örneğin fiziksel veya dijital ürünler satmayı planlayan bir işletme sahibi buna uygun şekilde seçim yapmalıdır. Bir sonraki önemli adım ise mağaza üzerinden kabul edilecek ödeme yöntemlerini seçmektir. Ardından web sitesi nakliye seçeneklerinin ve ücretlerinin seçileceği bir sayfaya yönlendirilir. WooCommerce kullanıcıların mevcut bulunduğu alanı tanıyarak bunu “ana nakliye bölgesi” olarak seçecektir. Kullanıcılar her bölge için sabit bir fiyat belirleyebilir, gönderimi ücretsiz olarak ayarlayabilir veya canlı gönderi ücretlerini almak için belirli taşıyıcılarla entegre olabilir.

İşletme sahipleri için bir sonraki aşama, mağazaya hangi önerilen eklentilerin getirileceğine ve WooCommerce’in kendi temasını seçmek isteyip istemediklerine karar vermektir. Bu tür ek özellikleri daha sonra ekleme veya kaldırmak oldukça basit işlemlerdir. Bu nedenle kullanıcıların ilk etapta hiçbir şeye bağlı kalma zorunlulukları yoktur. Öncelik mutlaka ne tür bir görünüme ve kullanım şekline ihtiyaç duyulabileceğini tespit etmektir. Son yapılandırma adımında, kullanıcılardan Jetpack’i etkinleştirmeleri istenecektir. Jetpack, ödeme kurulumunu etkinleştirecek ve daha sonra işletme sahipleri için vergileri otomatikleştirecektir.

Buradan sonra artık ürünlerin WordPress web sitesine yüklenmesi kısmına geçilir. Elinde bu aşamada yüklemeye hazır ürün görseli olmayan kullanıcılar için bu durum bir sorun teşkil etmiyor. Kontrol paneline dönüldüğünde sol taraftaki “Ürünler” seçeneğine ve ardından çıkan “Yeni ekle” seçeneğine tıklamak yeterli olur. WordPress web sitesine ürün yüklendikten sonra aşağıdaki kısımlar eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır:

 • Ürün adı
 • Fiyat
 • Ana ürün resmi, ürünün önden bir resmi olmalıdır.
 • Ek ürün resimleri genelde isteğe bağlı olarak tercih edilir. Ancak mümkün olduğunca çok farklı açıdan resimler eklemek ve daha ince ayrıntıların yakın çekimlerini bulundurmak önerilir.
 • Detaylı Ürün Açıklaması
 • Kısa ürün açıklaması
 • Ürün Kategorisi

Bunların yanı sıra ürünlerin siteye eklenme türü de ürünler sitede yayınlanmadan önce belirlenmesi gerekir. Kullanıcıların e-ticaret web sitelerine ürünleri nasıl ekleyecekleri, eklenen ürünün türüne bağlıdır. WordPress web sitelerinde altı ana ürün veya hizmet tip vardır:

 • Basit
 • Gruplandırılmış
 • Harici veya Ortak
 • Değişken
 • İndirilebilir
 • Sanal

WooCommerce, her bir ürün türünün ne anlama geldiğini ve her bir türün nasıl yükleneceğini açıklayan mükemmel, ayrıntılı bir kılavuza sahiptir. Bu önemli bilgileri ekledikten sonra, ürünün tüm ayrıntılarını eklemek için ortadaki tüm sekmelerin kontrol edilmesi doğru olacaktır. Ürün verileri bölümünün her sekmesi ürünün adetini, boyutunu ve ürünü tanımlayan diğer özellikleri kaydetmeye yarar.

WordPress ile e-ticaretin olmazsa olmaz kavramlarından biri de Sayfalar’dır. Sayfalar bir e-ticaret işletmesinin sahip olduğu ürün ve hizmetler ile ilgili bilgilendirici içeriklerin ve aynı zamanda web sitesine ilişkin bütün öğelerin yer aldığı sekmedir. Aşağıda listelenen tüm unsurları bir araya getiren bir e-ticaret işletmesi başarılı bir e-ticaret mağazası açma yolunda ilerlemiş olur.

Mikrokopi

Bazen “UX kopyası” olarak da adlandırılan “Mikrokopi”, web sitesindeki küçük gezinme kopyalarının yanı sıra hata mesajları ve “harekete geçirici mesajlar” (CTA) anlamına gelir. Kelimesi kelimesine, bu sitedeki en önemli kopyadır. Kullanıcıları site boyunca yönlendirir ve önemli noktalarda onlara güven verir. Bunu dikkatli bir şekilde yazmak için zaman ayrılması gerekir. Kullanıcıların web sitesindeki yolculuğunun her aşamasında zihniyetini düşünmek e-ticaret işletmeleri için yararlı olacaktır. Örneğin, ana sayfada, “Daha fazla bilgi bulun” veya “Göz atın” diyerek ürüne yönlendiren bir düğmenin olması daha uygun olabilir. “Şimdi satın al” gibi daha zorlayıcı bir şey çok itici olabilir . Bu aşamada kullanıcılar marka hakkında bilgi edinmek istiyor, ancak muhtemelen satın almaya hazır değil.

Ürün Açıklaması

Bunlar kısa ama yardımcı olmalıdır ve adından da anlaşılacağı gibi açıklayıcı olmalıdır. Müşterilerin o  ürünü satın alırken bilmek isteyeceği her şeyi, özellikle de ürün fotoğraflarından belli olmayan şeylerin açıklamada yer alması önemli bir etki yaratır. Bilgileri ayırmak için madde işaretlerini kullanmak ve tüm ürünlerde biçimlendirme ve bilgilerin tutarlı olmasını sağlamak da e-ticaret işletmelerinin hedefleri arasında olmalıdır.

Ürün Resimleri

Ürün resimlerinin kalitesi e-ticaret sitesini ciddi anlamda güzelleştirebilir veya bozabilir. En iyi sonuçlar için kaliteli bir kamera ve basit bir arka plan kullanmak doğru olacaktır. Genel bir kural, ne kadar çok ürün fotoğrafı olursa o kadar iyidir. Açıklamalarda olduğu gibi, şık görünümlü bir site için ürün resimlerinde tutarlı olunmalıdır.