Astro Dijital Reklam Ajansı

Dijital Fikirler:

WordPress Neden Tercih Ediliyor?

WordPress neden tercih ediliyor, sorunun en iyi cevabı WordPress’in ücretsiz, açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemi olmasıdır. Aynı zamanda bir CMS ve daha çok web siteleri oluşturmak için bir yazılımdır. WordPress yeni kullanıcılar için anlaşılması oldukça basittir ve web için temel PHP programlama kullanır. Bu da onu yeni bir site için popüler bir seçenek haline getiren temel faktörlerden biridir.

Tüm WordPress siteleri, sitenin hem sayfa hem de yayın içeriğine, eklentileri yönetmeye, gezinmeyi düzenlemeye ve daha pek çok şeye erişim olanağı tanıyan aynı panoya sahiptir. Kontrol paneli ihtiyaçlara cevap verir niteliktedir ve iyi organize edilmiştir. Ayrıca kullanıcılara WordPress içinde bir hazırlama ortamı oluşturma imkanı verir. Böylece bir işletme sahibi web sitesindeki değişiklikleri canlı siteye yüklemeden test edebilir.

İşletme sahiplerinin özel bir web sitesi oluşturmak için geliştiricilerinin veya tasarımcılarının olmasına gerek yoktur. WordPress binlerce ücretsiz temayı kullanıcılarına sunmaktadır. Kullanıcı tema dizininden dilediği bir temayı seçip isteğe bağlı olarak kodunu değiştirebilir. Birçok temanın tasarımında mobil uyumlu olması gözetilecek şekilde tasarım yapılmıştır. Google’ın algoritması temel olarak duyarlı ve kullanım açısından rahat bir site talep eder. Bu nedenle SEO durumu göz önüne alındığında WordPress bu noktada da tercih edilir bu konumdadır. Bununla beraber, kod yazan bir geliştirici gerektirmeyen binlerce ücretsiz eklenti anında kullanıma hazır durumdadır. Eklentiler, sosyal paylaşımdan görüntü kaydırıcılarına kadar her özel işlevi sunar. Sitenin hızlı çalışmasını sağlamak için her eklentiyi orada yüklememek önemlidir. Ancak belirli oranda eklenti kullanmak sitenin kullanılabilirliği için güçlü bir etki yaratabilir.

WordPress’in herhangi bir CMS’den en belirgin farkı site içi düzenleme imkanının sınırsız olmasıdır. Bir CMS sitedeki her şeyin düzenlenmesine izin vermez. Temaya bağlı olarak, sitenin ögelerinin ve içeriğinin muhtemelen yüzde otuz veya yüzde altmış arası bir oranda düzenlenebilirliğine olanak tanır. Bu nedenle işletme sahiplerinin işletme hesaplarında istedikleri değişiklikleri yapmak için bir web geliştiricisine ihtiyaçları olabilir. WordPress ile kullanıcılar web sitelerini neredeyse bütün paylaşılan barındırma sağlayıcılarında barındırabilir. Üstelik kullanımı ve düzenlemesi tamamen ücretsizdir. WordPress kullanan bir işletme veya e-ticaret web sitesi yalnızca alan adı ve barındırma için ödeme yapmakla yükümlüdür. Ancak bu da bir çok yönteme göre nispeten daha ucuzdur. Web sitesi genellikle makul bir ücret karşılığında WordPress Engine benzeri hostlarda barındırılır.

WordPress, web’deki en eski ve en yaygın yığınlardan biri olan bir LAMP yığını, yani Linux Apache MySQL PHP üzerinde çalışır. Çoğu paylaşılan barındırma hizmeti bunu kullanır. Bu, siteyi taşınabilir hale getirir. Gerekli görüldüğünde web sitesi kolayca bir ana bilgisayardan diğerine taşınabilir. Küresel olarak, web sitelerinin yaklaşık yüzde 27.5’i WordPress üzerine kuruludur. Bu, 75 milyondan fazla site ve 2.5 milyar blog gönderisidir. Bunun en temel sebeplerinden birisi WordPress’de çalışabilen geliştirici miktarının çokluğudur. Bu şekilde kullanıcıların web sitelerinin tüm varlığı boyunca tek bir geliştiriciye bağlı kalma durumun ortadan kaldırır. WordPress başlangıçta bir blog yayınlama platformu olarak oluşturulmuştu. Bu nedenle, web sitesinde bir blog bölümü varsa, ki olması gerekir, kullanıcıların bloglamaya özgü sayısız eklentiye erişimi olacaktır. Ayrıca, WordPress ile yayınlanacak blog içeriğinin ve web sitesinin aynı sitede olması hem işletmelerin elde edebilecekleri getiri için hem de SEO uyumu için kritik öneme sahiptir.

WordPress, kolayca taranabilir çerçevesi, yüksek site hızları ve gezinme özelliği nedeniyle Google’da nispeten iyi bir sıralamaya sahiptir. Bunun da ötesinde, arama motoru optimizasyonunu daha da iyileştirmek için SEO’ya özel eklentiler mevcuttur. Bu özel eklenti öneriler verir ve sayfaları analiz eder. Aynı zamanda meta etiketler ve bağlantı öğeleri ekler, bir site haritası oluşturur ve her sayfa veya gönderi için bir odak anahtar kelime seçmeye olanak tanır. Her şeyden önce WordPress, kullanıcıların çekirdek yazılımını web sitelerine indirip yüklemeleri için ücretsizdir. WordPress’in birçok hizmeti ücretsiz sunması bu kadar popüler olmasının başlıca nedenlerinden biridir. Çoğu zaman yüksek kaliteli, profesyonel bir web sitesi oluşturmanın önündeki engel olabilen bütçe problemini etkili bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı oldu. Yalnızca çekirdek yazılımın ücretsiz olduğunu açıklığa kavuşturmak önemlidir. Kullanıcıların yükledikleri herhangi bir tema veya eklenti, makul bir ek ücrete tabi olabilir. Buna rağmen, WordPress muhteşem bir profesyonel web sitesi oluşturmaya ve diğer acil iş ihtiyaçları için paradan tasarruf etmenize olanak tanır.

WordPress ayrıca açık kaynaklıdır, yani yaratıcıları ticari amaçlar da dahil olmak üzere diğer amaçlar için yazılımın kaynak kodunu başkalarının değiştirmesi ve uyarlaması için ücretsiz olarak kullanılabilir hale getirilmesini sağladı. Bu açık kaynak yapısı, WordPress’e katkıda bulunanlardan oluşan geniş bir topluluğun yıllar içinde büyümesine ve gelişmesine izin verdi. Nihai hedefleri, temel yazılım iyileştirmeleri ve temalar ve eklentiler gibi yardımcı yazılımların geliştirilmesi yoluyla WordPress’i sürekli olarak yenilemektir.

WordPress’in sıklıkla tercih edilmesinin nedenlerinden birisi de kullanıcılarına faydalı ve kolay erişilebilir pek çok eklenti sunmasıdır. WordPress eklentileri, bir web sitesinin işlevselliğini artıran yazılım parçalarıdır. Sayfa oluşturuculardan iletişim formlarına kadar çok çeşitli ihtiyaçları karşılamak için tasarlanmış birçok eklenti türü vardır. Eklentiler ücretsiz veya ücretli olabilir ve birçok ücretsiz eklenti işi hallederken, yatırım yapmaya değer bazı ücretli eklentiler de mevcuttur. Nereden başlayacağından emin olmayan kullanıcılar deneyimli WordPress uzmanları tarafından hazırlanan WordPress eklentileri kılavuzlarından yardım alabilir. Bir kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayacak eklentileri araştırırken bir eklentinin kalitesini değerlendirmenin en iyi yollarından biri olarak, eklentiyi WordPress eklenti deposunda aramayı seçebilir. Tüm WordPress kullanıcıları, bazıları ücretsiz, bazıları ise ücretli olan, sürekli genişleyen eklenti portalına erişebilir.

Çoğu kişinin bildiği gibi, WordPress 2003 yılında bir blog platformu olarak başladı. Ve bugün, yaklaşık 17 yıl sonra, hala pek çok uzman tarafından en iyisi olarak değerlendiriliyor. WordPress, Tumblr, Medium ve Blogger gibi birçoğu hala piyasada olan rakiplerinden payını gördü, ancak eşleşmediklerini kanıtladılar. Kullanıcılar WordPress ile düzenli olarak yayınlanan içerikle sürdürülen basit bir tek yazarlı blog oluşturabilir veya planlanmış gönderiler, birden fazla yazar, editör ve katkıda bulunanlarla eksiksiz bir çevrimiçi dergi oluşturacak kadar ileri gidebilir. Yüklendikten sonra herhangi bir kodlama bilgisine veya deneyimine ihtiyaç duymadan içeriği ön izleyebilir ve düzenlemeler yapabilir.

Her web sitesi sahibi için arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitesi pazarlama stratejisinin önemli bir parçası olmalıdır. Doğru yapıldığında SEO, bir web sitesinin arama sonuçları sıralamasını yükseltmek için çalışır ve istenilen kitlelerin siteyi bulup bulmadığını belirler. Birçok web sitesi oluşturma platformu, kullanıcıların kapsamlı ve etkili SEO stratejileri uygulamasını zorlaştırır. WordPress ile durum bundan farklı. WordPress ile durum böyle değil. WordPress, birçok nedenden dolayı en iyi CMS’dir ve SEO yeteneği listede üst sıralarda yer almaktadır. WordPress kullanıcıların çeşitli eklentiler aracılığıyla çekici kalıcı bağlantılar oluşturma, meta verileri yönetme, medyayı optimize etme ve diğer SEO yazılım yönetim araçlarını web sitesine entegre etmelerine izin verme gibi konularda giriş yapabilmelerine olanak tanıyarak SEO’yu tüm kullanıcılar için kolaylaştırır. WordPress için favori SEO eklentileri Yoast tarafından SEO, All-in-One SEO ve Schema veya Schema Pro’dur. WordPress web sitesine yapılan bu eklemeler, herhangi bir kullanıcının arama motoru performansı konusunda ciddileşmesini kolaylaştıracaktır.