Astro Dijital Reklam Ajansı

Dijital Fikirler:

Firmalar Neden Sosyal Medya Kullanmalıdır?

Firmalar neden sosyal medya kullanmalıdır, sorusu ele alındığından şu anda dijital bir çağda yaşanıyor olduğunu düşünmek şaşırtıcı olmamalı. Tüketici, sosyal, iş veya işveren olarak çevrimiçi olmayı benimsemeyenler hızla unutuluyor. Bu dijital hayatın en çok kullanılan yönü sosyal medya oldu. Bir işiniz varsa ve markanızı inşa etmiyorsanız ve sosyal medyada pazarlama yapmıyorsanız, geride kalmayı seçiyorsunuz. İşletmenizin sosyal medyadan faydalanmasını gerektirmesinin başlıca nedenlerinden bazılarına bu yazıda yer verilmiştir.

Firmaların neden sosyal medya kullanması gerektiğinin en önemli nedeni müşterilerinin muhtemelen orada olmasıdır. Sektörünüze rağmen müşterileriniz yalnızca sosyal medyayı kullanmakla kalmıyor, aynı zamanda çevrimiçi satın alma kararları vermek için sosyal medyayı kullanıyorlar. Sosyal medyada marka oluşturmamak, potansiyel müşterilerinizin sizi bulmasını engelliyor. YouTube ve Instagram gibi sosyal medya platformları, insanların bir şeyler aramak ve karar vermek için gittikleri yerlerdir. Herhangi bir restoranda yemek yemeden önce, bir çok müşteri önce Instagram’larına bakıyor. Eğer bir tane yoksa, hemen sahip olan başka bir restoran aramaları kaçınılmazdır.

Bir firmanın müşterilerinin ve hedef kitlesinin yanı sıra muhtemelen potansiyel rakipleri de sosyal medyadadır. 2022’de, rakiplerinizin bir kısmının, çoğu değilse bile önemli bir kısmı çevrimiçi olması ve ister yerel rekabet, ister ulusal rekabet veya hatta belki ikisinin bir karışımı olsun, sosyal medyayı kullanması muhtemeldir. Sosyal medyada olmamanız, onlara daha fazla pazar payı vermekten başka bir şey değildir, çünkü hızla onların tozları arasında geride kalırsınız ve yetişemeyecek kadar büyük bir boşluk yaratırsınız. Bu durum diğer açıdan da düşünülebilir. Belki de rakipleriniz orada değildir ve bu sizin için çok büyük bir avantajdır. İşletmeniz yerel bir pazara odaklanmışsa ve rekabetinizin hala sosyal medyada olmadığını görüyorsanız, bu, sektörünüzde ve yerel bölgenizde çevrimiçi pazar payı almanız için bir fırsattır. Sektörünüzde yerel bir alanda ilk olmanız, rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olabilir ve onların yetişmesini zorlaştırabilir.

Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmak bir işletme için yeni insanlar tarafından görülmenin kolay yollarından biridir.  Sosyal medyanın en güçlü yönü, dünyanın herhangi bir yerindeki insanlar tarafından keşfedilme yeteneğidir. Hepsi günümüzde işletme sahibinin parmaklarının ucunda. Sosyal medya, herhangi bir işletmenin yeni insanlar  tarafından geniş ölçekte görülmesinin bir yoludur. Sosyal medyada bir marka oluşturmak, sizin için 7/24/365 çalışan bir satış ekibine sahip olmak gibidir. Markanız internette yer edindikçe, yeni insanlar sunduğunuz ürün ve hizmetleri öğrenmek için zaman içinde markanızı keşfedecektir. Bu platformlardaki ücretli reklamlarla eşleştirildiğinde, posta kodları, sokaklar ve ilgi alanları kadar spesifik olsalar bile hedef kitleleri hiper hedefleme olanağına sahip olursunuz.

Firmalar neden sosyal medya kullanmalıdır, sorusunun yanıtlarından biri de sosyal medyanın işletmelerin sıcak pazarını hatırlatmanın hızlı bir yolu olmasıdır. Sosyal medya yeni insanlar tarafından görülmek için ne kadar harikaysa, sizi zaten tanıyanlar tarafından hatırlanmak için ondan yararlanmanın da ne kadar önemli olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. Uyanmak ve ne yaptığınızı hatırlamak kimsenin işi değil. Sosyal medya, kendilerinin veya tanıdıklarının herhangi bir zamanda sunduğunuz ürün veya hizmetlere ihtiyaç duyması ihtimaline karşı onlara sunduğunuz ürünleri sürekli olarak hatırlatarak sizi zaten tanıyan kişilerle alakalı kalmanızın bir yoludur.

Sosyal medya aynı zamanda işletmeler için topluluk oluşturmanın harika bir yoludur. Sosyal medya, tek bir platformda veya birden fazla platformda bir topluluk oluşturmanın harika bir yolu haline geldi. Sosyal medya size marka mesajınızı seslendirme, işletmenize, misyonunuza ve değerlerinize ilişkin daha derin iç görüler sunma ve müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize, sizinkiyle bir arada var olmaları için kendi seslerini verme yeteneği verir.

Bir sosyal medya varlığı, çevrimdışı biçimde oluşturduklarınızı güçlendirir. Bir işiniz varsa, onu bir zamanlar olduğu yerden büyütmek için bir tür pazarlama yaptınız. Her işletmenin çevrimdışı ve çevrimiçi bir markası vardır. İşletmeler çoğu zaman böyle düşünmek isteseler de istemeseler de işin aslı bu şekildedir. Bazı işletmelerin, yıllarca süren işlerle oluşturulmuş çok güçlü çevrimdışı markaları vardır. Sosyal medya, güçlü çevrimdışı işi hem yeni bir izleyici kitlesinin hem de sizi zaten tanıyanların önünde olmanız ve işletmenizi yeni bir şekilde güçlendirmek ve sergilemek için bir fırsattır. Çevrimdışı ve çevrimiçi bir marka oluşturmak el ele gitmeli ve birbirinin katlanarak büyümesine yardımcı olmalıdır.

Firmaların sosyal medyada aktif olması onlara bağlantı için de fırsatlar yaratır. Sosyal medya, sosyal olmak içindir. Farklı sosyal medya platformları aracılığıyla hem yerel hem de küresel olarak başkalarıyla bağlantı kurma fırsatına günümüzde herkes sahip. Daha sonra çevrimdışı duruma getirebileceğiniz çevrimiçi bağlantılar oluşturmanın sosyal medyadan daha kolay bir yolu yoktur.

Sosyal medya, farklı sektörlerden ve konumlardan tüm işletmelerin işlerini büyütmek için yararlanabilecekleri harika bir fırsattır. İlk başta atlamak çok zor görünebilir, ancak bunu yapmanın ödülü, öndeki rahatsızlıktan daha ağır basacaktır. Çevrimiçi markanızı oluşturmaya yeni başlıyorsanız, yalnızca bir veya iki sosyal medya platformu seçmenizde bir sakınca yoktur. Bu platformlarda bir varlık oluşturduktan ve izleyicilerinizi bu platformlarda büyüttükten sonra, başka bir platformda oluşturmaya başlayabilir ve mevcut topluluğunuzu orada sizinle bağlantı kurmaya yönlendirebilirsiniz.

Bir işletme sahibi olarak sosyal medyayı aktif kullanarak marka bilinirliğini artırın. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının sosyal medyayı kullandığı Facebook, Instagram veya Twitter gibi platformlar, yeni ve yüksek oranda hedeflenmiş potansiyel müşterilere ulaşmak için doğal bir yer. Örneğin, Stillhouse Spirits, doğa tutkunları arasında marka bilinirliğini artırmak için bir Facebook kampanyası yürüttüğünde, şirket reklam hatırlanabilirliğinde 17 puanlık bir artış elde etti.

Sosyal medyayı kullanarak markanızı insanlaştırın. Gerçek insan bağlantıları oluşturma yeteneği, sosyal medyanın iş için en önemli faydalarından biridir. Takipçilerinizi şirketinizi oluşturan kişilere tanıtın ve mevcut müşterilerinizin ürünlerinizi nasıl kullandığını ve fayda sağladığını gösterin. Özgünlük güven oluşturur. Buna karşılık güven, pazarlama anlayışını geliştirir ve yeni işlere yön verir. Ve sosyal medya, gerçek olmak için en iyi yerdir. Marka değerlerinizi nasıl benimsediğinizi, ürününüzün gerçek hayatta nasıl çalıştığını ve çalışanlarınızın ve müşterilerinizin çıkarlarını nasıl ön planda tuttuğunuzu gösterin.

Bütün bunları yaparken markanızı bir düşünce lideri olarak oluşturun. 2021 Edelman Güven Barometresi, son zamanlarda hükümete, STK’lara ve medyaya karşı güvensizlik yönünde bir dalgalanma olsa da, iş dünyasının yüzde 61 güven düzeyine sahip bir kurum olduğunu ortaya koydu. İnsanlar içgörü ve bilgi için markalara bakıyor ve bunu paylaşmak için sosyal medyadan daha iyi bir yer yok. İşletmeniz hangi sektörde olursa olsun, sosyal medya, markanızı bir düşünce lideri yani işinizle ilgili konularda bilgi için başvurulacak kaynak olarak kurma fırsatı sunar. LinkedIn, özellikle de LinkedIn Yayın Platformu, düşünce liderliğinizi oluşturmayı hedeflerken odaklanmak için harika bir ağdır.

Sosyal medyanın yardımı ile işletmenizi daha büyük kitlelere tanıtmak için influencer’larla ortak olun. Arkadaşlardan ve aileden gelen tavsiyeler, incelemeler gibi tüketici kararlarında büyük rol oynar. İnsanların ürününüz veya şirketiniz hakkında sosyal medyada konuşmasını sağladığınızda, marka bilinirliği ve güvenilirliği oluşturursunuz ve kendinizi daha fazla satış için hazırlarsınız. Sosyal medyada ağızdan ağıza iletişim kurmanın kilit yollarından biri, sosyal medyada büyük bir takipçi kitlesine sahip olan ve takipçilerin dikkatini markanıza çekebilecek kişiler olan influencer’lar ile ortaklık kurmaktır.