Astro Dijital Reklam Ajansı

Dijital Fikirler:

WordPress Hangi Alanlarda Kullanılır?

WordPress hangi alanlarda kullanılır, sorusunun pek çok doğru cevabı vardır. WordPress ile bir web sitesi oluşturmak son yıllarda oldukça kolay bir hal almıştır. Sadece bir tema yüklemek bile web sitesini büyük oranda hazırlamak demektir. WordPress başlangıçta bir blog platformu olarak hayal edilmiş olsa da, bugün internetin %40’ından fazlasının platformda çalışmasıyla en popüler CMS ve en büyük yayıncılık aşaması haline geldi. Artık, mümkün olan her tür web sitesini oluşturmak için WordPress’i hemen hemen kullanılabilir. İşletme sahiplerinin tek ihtiyaç duyacakları şey olan bir fikir ve bunun için kaynaklar. Her işletme sahibinin yapısına göre uygulayabileceği olanaklar ve yenilikler pratik olarak sınırsızdır. Bu nedenle, bu makalede, WordPress ile oluşturulabilecek bazı kusursuz site türlerine yer verilecektir.

WordPress Blog

WordPress, basit bir blog platformu olarak başladı ve hızla bugün bilinen güçlü CMS’ye dönüştü. Son 16 yılda, blog oluşturma ve kişisel web sitesi bileşenleri hala mevcut ve güçlü. Nitekim zaman içerisinde daha rafine ve olgun hale geldiler. Bir blog veya kişisel web sitesi oluşturmak için ve bununla beraber WordPress sitesini yönetmek ve hızlı bir şekilde ölçeklendirmek için birçok araç bulunabilir. Potansiyel müşterilerin iş ve işletme hakkında daha fazla bilgi edinmesini isteyen işletme sahipleri, WordPress sitelerinde bu konuda bir blog yayınlamalıdır. İşlerine olan tutkuları blog gönderisinde gösterilecek ve potansiyel müşterilerin emin ellerde olduklarını fark edeceklerine garanti verilir.

Alakalı içerik oluşturmaya odaklanılmadır. İşletmeler pazarladıkları ürün ve hizmet ile alakalı bloglara başvurmalıdır. İşletme sahiplerinin temel uzmanlıklarını keşfederek ve hedef okuyucuların keyif alacağı ve satın aldıkları her şey hakkında blog yazılabilir. Başlık zayıfsa, iyi blog içeriği hiç okunmayacaktır. Genellikle bir okuyucunun web sitesi hakkında sahip olduğu ilk izlenim olduklarından, okuyucuların dikkatini çekecek harika bir başlık olmalıdır. Başlıklar, okuyucuları daha fazlasını öğrenmeye davet eder veya onları uzaklaştırabilir. İçeriğin geri kalanı yüksek kaliteli olsa bile, başlık kötüyse, muhtemelen hedef müşterilerin yalnızca küçük bir kısmı onu okuyacaktır. Makalenin her bölümünü işaretlemek için başlıklar kullanılabilir. Gerektiğinde ekstra seviye başlığına (H3, H4, vb.) sahip ana bölümler için H2 başlıklarını kullanmak faydalıdır. Gönderilere basit ve hızlı noktalar için madde işaretleri ve numaralı listeler de eklenebilir.

Görsellerin unutulmaması gerekir. Bir resim bin kelimeye bedeldir ve bundan faydalanılmalıdır. Görsel olarak büyüleyici görüntüler oluşturmak faydalı olacaktır. Unsplash, Big Stock, Pixabay, PicJumbo gibi web siteleri uygun fiyatlı görselleri keşfetmeyi kolaylaştırır. Photoshop veya AdobeXD gibi ek araçlarla görüntüleri daha da geliştirmek mümkündür. Gönderilere resim eklenirken daima bir alternatif metin de eklenmelidir. Arama motorları bunu görebilir ve aynı resim, arama motoru resim sonuçlarında daha iyi sıralanabilir. Bu da web sitesi için trafiğin artmasına neden olur. Ayrıca, WordPress blogları web’de gezinmek için ekran okuyucular ve ses teknolojisi kullanan kullanıcılar için erişilebilir kılınacaksa bir resim alt metni çok önemlidir.

İşletme Web Sitesi

WordPress, profesyonel görünümlü bir işletme web sitesi oluşturmanın zahmetsiz bir yoludur. O kadar güçlü ki, birçok büyük marka, web varlıklarını güçlendirmek için WordPress kullanıyor. İşletme web sitesi oluşturmadan önce, işletme sahiplerinin web sitelerini geliştirecekleri şeye göre net hedefleri olmalıdır. İşletme WordPress sitesiyle neyi başarmak istediğini bilmeyen kullanıcılar için bu para israfından başka bir şey olmayacaktır. İlk etapta amacın ne olduğunu bilmeyenler, bir işletme web sitesinin amacına hizmet etmesini beklememelidir. Potansiyel müşterilerin web sitesini açtıklarında işletmenin neyle ilgili olduğunu da anlamaları gerekir. Doğru yere gelip gelmediklerini ve işletmenin doğru yer olup olmadığını bilmeleri gerekir. Bu nedenle şirket vizyonu ve misyonu net bir şekilde belirtilmelidir.

Harekete geçirici mesaj da unutulmamalıdır. Web sitesindeki CTA’lar faydalıdır, çünkü bunlarla ziyaretçileri hizmeti kullanmaya veya ürünleri satın almaya yönelik bir sonraki adımı atmaya teşvik etmek mümkündür. Kullanıcıların bültene kaydolmalarına, hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmelerine, ürünleri satın almalarına ve daha pek çok şeye yardımcı olacak CTA’lar eklendiğinden emin olunması faydalı olacaktır.

Güçlü Bir İçeriğe Sahip Olmak

Güçlü içeriğe sahip olmak bir web sitesini rakiplerinden ayırabilir. Bir web sitesinin güvenilirliğini gösterecek ve ekibin iş konusunda güvenilir ve tutkulu olduğunu yansıtacak faydalı makaleler, şirket hikayeleri ve öğreticiler oluşturmak iyi bir seçenektir. İçerik oluştururken aşağıdakileri göz önünde bulundurmak gerekir:

Büyük metin paragraflarıyla abartılmamalıdır. Çoğu web kullanıcısı, işletmelerin ne sunduğunu görmek için sayfaları hızla tarar. Bu nedenle çok fazla metinle dikkatlerini kaybetmemek önemlidir. Özlü ve noktasal olmak işin sırrıdır. Farklı içerik türlerini birleştirmek bu noktada önemlidir. İşletme sahipleri kendilerini metinle sınırlamamalıdır. Bunun yerine, daha zengin makaleler sunmak için videoları, resimleri, slayt gösterilerini ve metni bir araya getirmek daha iyi olacaktır.

E-Ticaret Web Sitesi

WordPress ile e-ticaret artık çok kolay. WordPress, bir e-Ticaret web sitesi oluşturmak için nihai çözüm haline geldi. WordPress web sitelerini bir e-ticaret platformuna dönüştürebilen WooCommerce, Easy Digital Downloads gibi inanılmaz eklentiler var. E-Ticaret web sitesi şu temel işlevlere sahip olmalıdır:

  • Kullanıcılara kesintisiz ürün taraması sağlama yeteneği,
  • Kullanıcıların ürünleri seçip alışveriş sepetine koymasının bir yolu,
  • Şeffaf ve güvenli bir ödeme süreci.

Portföy Web Sitesi

Birçok kullanıcı çalışmalarını sergilemek için WordPress web sitesinden faydalanır. Muhteşem resim galerileri ve kaydırıcılara sahip bir portföy WordPress sitesiyle kolayca yapılabilir. Kullanıcıların çalışmalarının fark edilmesini sağlamanın en iyi yollarından biridir. İyi hazırlanmış bir portföy sitesi, herkese tam olarak kullanıcıların kim olduğunu ve ne yaptıklarını söyler. Becerilerini ve başarılarının örneklerini görsel olarak çekici bir şekilde sunarken kullanıcılar oluşturucu varlıklarını başarıyla ortaya koyacaktır. Başarılı bir portföy sitesi, kullanıcıların kim olduklarının ve ne yaptıklarının bir vitrinidir.

Bu, sitenin bir özgeçmiş gibi görünmesi gerektiği anlamına gelmez. Ancak tasarımlar mümkün olduğunca basit, temiz ve gezilebilir tutulmalıdır. Görsel sanatçı veya eksantrik olmayan kullanıcılar, portföy sitesinde gereksiz özelliklerden ve yazı tiplerinden uzak durmalıdır. Sitedeki her şeyin, sergilenen çalışmaları desteklemesi ve ziyaretçilerin dikkatini dağıtmaması gerekir.

Çevrimiçi Topluluk

WordPress ile hayal edilebilecek her türden çevrimiçi topluluk geliştirmek mümkündür. Bir işletme sahibi için çevrimiçi bir topluluk rekabette öne çıkmasına ve hedef pazar ile etkileşime geçmesine yardımcı olabilir. Bir blog yazarı kolaylıkla niş kitleye ulaşabilir ve sadık bir takipçi kitlesi oluşturabilir. Destek sağlamak, takipçiler oluşturmak veya benzer düşünen kişilerin fikirlerini paylaşabilecekleri bir yer oluşturmak isteyip istemedikleri fark etmez, WordPress çevrimiçi bir topluluk geliştirmek için mükemmel bir platformdur.