Astro Dijital Reklam Ajansı

Dijital Fikirler:

E-Ticaret Pazarlama Stratejileri

E-ticaret pazarlama stratejileri son yıllarda pek çok e-ticaret işletmesi sahibine işe yarar ve uzun vadeli çözümler sunmada başarılı olmuştur. Bu kilit stratejilerden bazıları geçerliliğini korumaya devam ederken 2023 yılında çevrimiçi işletmeler yeni strateji ve yöntemlere ihtiyaç duyacak. Bu yazıda 2023 yılında e-ticaret işletmesini geliştirmek isteyen işletme sahiplerine ve e-ticarete yeni başlayacak olan kullanıcılara yardımcı olacak önemli ayrıntılara yer verilmiştir.

Küresel salgın, e-ticarete benzeri görülmemiş bir ivme kazandırdı ve birçok işletme dijitalleşmeye zorlandı. Belki de çevrimiçi satış yapma konusunda yeni olan işletme sahipleri kendilerine e-ticaret pazarlaması yapıp yapmamaları gerektiği konusunda sorular soruyor. Bir e-ticaret platformu seçmek, e-ticaret web sitesi oluşturmak ve satışları devam ettirmeye çalışmak arasında, bir stratejik görevi daha üstlenmek zor olabilir. Ancak burada e-ticaret pazarlaması devreye giriyor. Bu kılavuz, işletme sahiplerinin işletmelerini başarılı bir e-ticarete dönüştürmek için en iyi stratejilerin yanı sıra konsepti de tanıtacak.

E-ticaret, bir web sitesi aracılığıyla ürün satan bir işletmedir. Bir çevrimiçi mağaza ile eş anlamlıdır. Bu ürünler ayakkabı, kozmetik, kitap, bakkal gibi fiziksel olabileceği gibi online kurslar, eğitim programları ve üyelikler, hazır yemek abonelikleri, moda ürünleri kiralama olabilir. Bir web sitesi aracılığıyla yalnızca kendi ürünlerini satan bir işletme sahibi, doğrudan tüketiciye yönelik bir işletmeye sahip demektir. Hem gerçek mekanda faaliyet gösteren hem de çevrimiçi mağaza söz konusu ise bu melez bir modeldir. E-ticaret perakendecileri, kendi üretmedikleri diğer markaların ürünlerini de satabilirler.

E-ticaret pazarlama stratejilerini öğrenmeden önce bir işletme sahibinin kendisine sorması gereken ilk soru e-ticaret pazarlamanın ne olduğudur. Bir e-ticaret işletme sahibinin e-ticaret pazarlaması yapması gerekiyorsa, bunun tam olarak ne olduğunu bilmesi faydalı olacaktır. E-ticaret pazarlaması, çevrimiçi mağazayı tanıtmak ve satış oluşturmak için yapılan herhangi bir pazarlama çabasıdır. Hem yeni müşteriler kazanmak yani müşteri kazanımı, hem de eskileri tekrar alışveriş yaptırmak yani müşteriyi elde tutmak için geçerlidir. E-ticaret pazarlaması şunları yapar:

 • E-ticaret web sitesine trafik çeker.
 • Şirketi hedef kitlenin önüne koyar.
 • Satılan türden ürünleri arayan kişilerin web sitesini keşfetmesini kolaylaştırır.
 • Web sitesi ziyaretçilerini yeni müşterilere dönüştürür.
 • Tekrar satın almalarını sağlamak için web sitesini daha önce ziyaret etmiş olan kişilerle yeniden etkileşim kurar.
 • Müşteri memnuniyetini artırmak ve bağlılığı artırmak için satın alma sonrası deneyimi geliştirir.
 • Mevcut müşterileri, web sitesinden alışveriş yapmaktan keyif almaları için doğru zamanlanmış, ilgili teklifler ve bilgilerle yeniden etkinleştirir.
 • Daha düzenli ve daha büyük siparişleri teşvik eder.

E-ticaret pazarlaması olmadan satış yapmak mümkün değildir. E-ticaret sitesi başlatmak yeterli değildir. Aynı zamanda insanların web sitesine para harcamadan önce çevrimiçi iletmeyi keşfetmeleri gerekir. Bundan daha fazlası, onlara sürekli olarak markayı hatırlatmak gerekir. Böylece tekrar tekrar geri gelirler ve gelir elde etmek kolaylaşır. E-ticaret pazarlamacıları arasında en popüler olan e-ticaret pazarlama stratejileri bu yazıda listelenmiştir. Bir işletme sahibinin hangisinin markaya en uygun olduğuna karar vermeye yardımcı olacak birçok olasılığın tam bir resmini görmesi bu yazı ile mümkündür.

E-Ticaret SEO’su

Arama motoru optimizasyonu ya da daha bilinen haliyle SEO, web sitesinin arama motorlarında daha görünür ve kolay keşfedilebilir olmasını sağlamaktır. Çoğunlukla, potansiyel müşterilerin web sitesininkine benzer ürünleri ararken kullanacağı anahtar kelimeleri site kopyasına eklemekle ilgilidir. Ardından, arama motoru istediklerinin mevcut web sitesinde olduğunu anlar ve siteyi sonuçlarda üst sıralarda gösterir. Bu şekilde, “beyaz keten erkek gömleği” arayan biri gibi satın alma niyeti yüksek olan insanları yakalamak mümkündür. Aynı zamanda markayı bilmeyen insanları dönüştürmek için de bir şans ortaya çıkar. Son olarak SEO, e-ticaret işini pazarlamanın ücretsiz bir yoludur.

E-Posta Pazarlama

E-posta pazarlaması, e-ticareti geliştirmek için önemli bir stratejidir. Facebook, Google veya Amazon gibi büyük bir şirket tarafından kontrol edilmediği için sahibi olduğu bir kanaldır. Bu, onu daha ucuz ve çok güvenilir hale getirir. Tek yapılması gereken bir e-posta pazarlama hizmeti seçmek. Ardından, e-posta listesi oluşturmaya ve onlara e-posta kampanyaları göndermeye başlanabilir. Aranacak ana özellikler şunlardır:

 • İşlemsel e-postalar: Sipariş onayları, takip güncellemeleri, girişler ve parola sıfırlamaları.
 • Otomatik e-postalar: Belirli bir koşulun karşılanmasıyla veya bir müşterinin eylemiyle otomatik olarak tetiklenir.
 • Bölümlere ayrılmış e-postalar: Satın alma geçmişlerine ve sitedeki davranışlarına dayalı olarak ilgili tekliflerle belirli müşteri segmentlerine göre uyarlanmıştır.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Mümkün olduğu kadar çok site ziyaretçisini dönüştürmek için alınan önlemlere dönüşüm oranı optimizasyonu denir. Bir işletme sahibi çok çalıştıysa ve web sitesi trafiği için ödeme yaptıysa, bunun devamında satış ile sonuçlanmasını isteyebilir. Geliri olmayan trafik bir hiçtir. Satışları artırmak için bir web sitesinde kullanılabilecek çeşitli taktikler vardır:

 • Push bildirimleri
 • Canlı sohbet
 • Kullanıcı incelemeleri ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC)
 • Kılavuzları seçme
 • VR yerleştirme ve yerleştirme araçları

SMS Pazarlama

SMS pazarlama, promosyon amaçlı metin mesajları gönderiyor. Hemen okunması gereken uyarılar, güncellemeler ve süresi sınırlı teklifler için en iyisidir. Bir müşterinin doğum günü sabahı özel bir indirimin gönderildiği otomatik bir SMS buna örnek olarak gösterilebilir. Gönderi güncellemeleri, SMS için iyi çalışan bir başka önemli e-ticaret iletişimidir. Kişiye SMS göndermek için iznine ihtiyaç olduğunun unutulmaması gerekir. Ayrıca, bazı ülkeler bu tür pazarlamayı sıkı bir şekilde düzenlemektedir, bu nedenle göndermeden önce kontrol etmekte fayda var.

Ücretli Sosyal Medya Pazarlaması

Genellikle organik sosyal erişim, e-ticaret işletmeleri için yeterli değildir ve oynamak için ödeme yapmak gerekebilir. Bu, genel olarak iki şey anlamına gelir; Facebook, Pinterest, Instagram, TikTok benzeri platformlardaki reklamlar ve etkileyici pazarlama kampanyaları. Reklam formatları sosyal medya platformuna göre değişiklik göstermektedir. E-ticaret mağazası için en iyi olanı bulmak için bunların test edilmesi gerekecek.

Ardından, ürünlerin tanıtmaları için sosyal medyadaki popüler insanlara ödeme yapan etkileyici pazarlama söz konusudur. Çevre bilincine sahip anneler veya sıkı parfüm hayranları gibi zor kitlelere ulaşmada yardımcı olabilirler. Ayrıca ürünü bir yaşam tarzının parçası olarak temsil ederler, böylece marka imajını geliştirirler.

Bazı etkileyiciler yüksek bir ücret talep eder, ancak diğerleri komisyon üzerinde çalışır. Maruz kalma için değil, onlar aracılığıyla yapılan satışlar için ödeme yapılır. Çeşitli boyutlarda takipçilerle farklı olanlarla çalışmayı denemek faydalı olacaktır. Mikro etkileyicilerin, daha odaklanmış oldukları ve nişe daha iyi uydukları için daha iyi dönüşüm sağladığını görmek bir işletme sahibi için mümkündür.

Arama Reklamcılığı

Sosyal medyanın yanı sıra, arama motorlarında daha fazla görünürlük için de ödeme yapılabilir. En popüler seçenekler şunlardır:

 • Tıklama başına ödeme (PPC, Google AdWords): Seçilen anahtar kelimeler için arama sonuçlarının üstünde görünürlük sağlanır.
 • Google alışveriş: Tüm ürün yelpazesini görseller ve fiyatlar ile birlikte listeleyebilecek ve yüksek amaçlı alışveriş yapanları doğrudan yakalamaya yardımcı olacak ücretsiz bir hizmet.
 • Görüntülü reklam kampanyaları (sitelerdeki afiş reklamlar): Aramalara ve göz atma davranışına dayalıdır. Böylece potansiyel müşteri, örneğin bir haber sitesine göz attıktan sonra siteye ilişkin bir  reklam görür.

PR ve Marka Bilinirliği

PR, e-ticaret pazarlamasında modası geçmiş gibi görünüyor ama öyle değil. Özellikle piyasaya sürüldüğünde, hem çevrimdışı hem de çevrimiçi medya yayınlarında öne çıkmanın avantajını yaşamak mümkündür. Bu bir kurucu röportajı, bir listede bahsedilmesi veya başrol oyuncusunun bir fotoğraf çekiminde öne çıkarılması olabilir. Ürün ne olursa olsun amaç, marka bilinirliğini artırmak ve talep yaratmaktır. Etkinlikleri ve sponsorluk fırsatlarını da unutmamak faydalıdır. Çevrimdışı olmak ve müşterilerle gerçek hayatta tanışmak, e-ticaret işletmeleri için harika bir alıştırmadır. E-ticaret pazarlamasında yerel fuarlar, pop-up mağazalar ve temalı fuarlar göz ardı edilmemelidir. Buradaki en iyi uygulama, hedefe yaklaşmak ve onları yabancılaştırmamak için desteklenen etkinlikleri dikkatlice seçmektir.

E-Ticaret İçerik Pazarlaması

İçerik, e-ticaret işletmelerine uzun vadeli sonuçlar getirebilecek başka bir pazarlama taktiğidir. Birçok biçimde gelir:

 • Blog makaleleri
 • Video
 • Podcast’ler
 • Kılavuzlar ve yardım içeriği
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik; fotoğraflar, videolar, forum girişleri, referanslar

İçerik pazarlamasının amacı, soruları yanıtlamak, eğitmek, şirket anlatısını genişletmek, insanların bir ürün seçmesine yardımcı olmak ve hatta eğlendirmektir. Bir işletme sahibi için hikayesini anlatma, uzmanlığını ve değerlerini paylaşma, potansiyel itirazların üstesinden gelme ve potansiyel veya mevcut müşterilere alışveriş yapmak için iyi bir işletme olduğuna dair güvence verme şansıdır. İçerikle ilgili en iyi şey, oluşturulduktan sonra orada işletme sahibi için çalışıyor olmasıdır. Arama için optimize edildiğinde ve sitede kolayca bulunduğunda, dönüşüm oranını artırabilir. Haber bültenleri, organik sosyal medya ve ortaklıklar gibi diğer e-ticaret pazarlama kampanyaları için de yeniden kullanılabilir.