Astro Dijital Reklam Ajansı

Dijital Fikirler:

İyi Bir Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

İyi bir web sitesi tasarımı aynı zamanda kullanışlı ve etkili bir web sitesi tasarımı anlamına da gelir. Etkili bir web sitesi tasarımı, aynı anda ziyaretçinin ilgisini çekerken belirli mesajını ileterek amaçlanan işlevini yerine getirmelidir. Tutarlılık, renkler, tipografi, görseller, basitlik ve işlevsellik gibi birçok faktör iyi bir web sitesi tasarımına katkıda bulunur. Bir web sitesi tasarlarken, nasıl algılanacağına katkıda bulunacak birçok temel faktör vardır. İyi tasarlanmış bir web sitesi, güven oluşturmaya yardımcı olabilir ve ziyaretçileri harekete geçmeye yönlendirebilir. Harika bir kullanıcı deneyimi oluşturmak, web sitenizin tasarımının kullanılabilirlik, yani iyi bir biçim ve estetik, ve kullanımının ne kadar kolay olduğu, başka bir deyişle işlevselliği için optimize edildiğinden emin olmayı içerir.

İyi bir web tasarımı hem tasarım süreci olarak hem de kullanıcı açısından iki ayrı noktada ele alınmalıdır. Aşağıda, bir sonraki web projesini düşünen tasarımcılara yardımcı olacak bazı yönergeler bulunmaktadır.

Web Sitesinin Amacı

İyi bir web sitesi kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Tüm sayfalarda basit ve net bir amaca sahip olmak, kullanıcının tasarımcının sunduğu şeyle etkileşime girmesine yardımcı olacaktır. Web sitesinin amacı nedir? Nasıl rehberlik edilir, gibi pratik bilgiler veriyor mu? Spor haberleri gibi bir eğlence sitesi mi yoksa kullanıcıya bir ürün mü satılıyor? Web sitelerinin birçok farklı amacı olabilir. Ancak tüm web sitelerinde ortak olan temel amaçlar şu şekilde listelenebilir:

  • Uzmanlığı Tanımlamak
  • İtibarınızı Oluşturma
  • Potansiyel Müşteri Yaratmak
  • Satış ve Bakım Sonrası

Sadelik

Sadelik, bir tasarımcı için kullanıcı deneyimini ve web sitesinin kullanılabilirliğini göz önünde bulundurduğunda ilerlemenin en iyi yoludur. Aşağıda, tasarım yoluyla sadeliğe ulaşmanın yolları verilmiştir.

Renk

Renk, mesajları iletme ve duygusal tepkiler uyandırma gücüne sahiptir. Markaya uyan bir renk paleti bulmak, müşterinin markaya yönelik davranışını etkilemeyi sağlayacaktır. Renk seçimini 5’ten az renkle sınırlı tutmak sağlıklıdır. Tamamlayıcı renkler çok iyi çalışır. Hoş renk kombinasyonları, müşteri bağlılığını artırır ve kullanıcının kendini iyi hissetmesini sağlar.

Tip

Tipografinin web sitesinde oynayacağı önemli bir rol vardır. Dikkat çeker ve marka sesinin görsel yorumu olarak çalışır. Yazı karakterleri okunaklı olmalı ve web sitesinde en fazla 3 farklı yazı tipi kullanılmalıdır.

Görüntü

Görüntü, iletişimde kullanılan her görsel unsurdur. Buna fotoğraf, illüstrasyon, video ve her türlü grafik dahildir. Tüm görüntüler etkileyici olmalı ve şirketin ruhunu yakalamalı ve marka kişiliğinin vücut bulmuş hali olarak hareket etmelidir. Web sitelerinde tüketilen ilk bilgilerin çoğu görseldir ve ilk izlenim olarak, ziyaretçilerin zihninde profesyonellik ve güvenilirlik izlenimi oluşturmak için yüksek kaliteli görsellerin kullanılması önemlidir.

Navigasyon

Navigasyon, ziyaretçilerin etkileşimde bulunduğu ve aradıklarını buldukları web sitelerinde kullanılan yön bulma sistemidir. Web sitesinde gezinme, ziyaretçileri elde tutmanın anahtarıdır. Web sitesinde gezinme kafa karıştırıcı ise, ziyaretçiler pes edecek ve ihtiyaç duyduklarını başka bir yerde bulacaktır. Gezinmeyi her sayfada basit, sezgisel ve tutarlı tutmak çok önemlidir.

F Şekilli Desen Okuma

F tabanlı kalıp, ziyaretçilerin bir web sitesinde metin taramanın en yaygın yoludur. Göz izleme araştırmaları, insanların gördüklerinin çoğunun ekranın üst ve sol bölgelerinde olduğunu bulmuştur. F şeklindeki düzen, Batı’daki doğal okuma düzenini taklit eder. Yani, soldan sağa ve yukarıdan aşağıya olacak şekilde. Etkili bir şekilde tasarlanmış bir web sitesi, okuyucunun sayfayı doğal olarak tarama modeliyle çalışacaktır.

Görsel Hiyerarşi

Görsel hiyerarşi, öğelerin önem sırasına göre düzenlenmesidir. Bu, boyut, renk, görüntü, kontrast, tipografi, boşluk, doku ve stille yapılır. Görsel hiyerarşinin en önemli işlevlerinden biri odak noktası oluşturmaktır. Bu şekilde ziyaretçilere en önemli bilgilerin nerede olduğu gösterilir.

İçerik

Etkili bir web sitesi hem harika bir tasarıma hem de harika içeriğe sahiptir. Etkileyici bir dil kullanarak harika içerik, ziyaretçileri müşteriye dönüştürerek çekebilir ve etkileyebilir.

Izgara Tabanlı Düzen

Izgaralar, tasarımın yapılandırılmasına ve içeriğin düzenli tutulmasına yardımcı olur. Kılavuz, sayfadaki öğelerin hizalanmasına ve temiz kalmasına yardımcı olur. Izgara tabanlı düzen, içeriği sütunlar, sıralanan ve dengeli hissettiren ve düzen empoze eden ve estetik açıdan hoş bir web sitesiyle sonuçlanan temiz, katı bir ızgara yapısına yerleştirir.

Yükleme Süresi

Bir web sitesinin yüklenmesini beklemek ziyaretçi kaybına neden olur. Web ziyaretçilerinin yaklaşık yarısı, bir sitenin 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini bekler ve potansiyel olarak yüklenmeyen bir siteyi 3 saniye içinde terk eder. Resim boyutlarını optimize etmek, sitenin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olacaktır.

Mobil Dostu

Daha fazla kişi web sitesinde gezinmek için telefonlarını veya diğer cihazlarını kullanıyor. Web sitesini farklı ekranlara uyum sağlayabileceği duyarlı bir düzen ile oluşturmayı düşünmek önemlidir.

Web Sitesinin Başarısı

Bir web sitesinin başarısını veya başarısızlığını görsel tasarım değil, kullanılabilirlik ve fayda belirler. Sayfanın ziyaretçisi fareyi tıklayan tek kişi olduğundan ve dolayısıyla her şeye karar verdiğinden, kullanıcı merkezli tasarım, başarılı ve kar amaçlı web tasarımı için standart bir yaklaşım haline gelmiştir. Sonuçta, kullanıcılar bir özelliği kullanamıyorsa, o özellik hiç olmayabilir. Tasarım uygulama ayrıntılarına daha önce yer verildiği için tartıştığımız için bunun yerine yazının bu kısmında etkili web tasarımı için ana ilkelere, buluşsal yöntemlere ve yaklaşımlara odaklanılacaktır. Doğru kullanıldığında daha karmaşık tasarım kararlarına yol açabilen ve sunulan bilgileri algılama sürecini basitleştirebilen yaklaşımlar geliştirmek tasarımcılar için faydalı bir alışkanlıktır.

İyi ve etkili bir web sitesi tasarımının göz ardı edilmemesi gereken ilkeleri mevcuttur. İyi bir web tasarımında en önemli ilke kullanıcı deneyimine önem vermektir. İlkeleri doğru bir şekilde kullanmak için öncelikle kullanıcıların web siteleriyle nasıl etkileşime girdiğini, nasıl düşündüklerini ve temel kullanıcı davranış kalıplarının neler olduğunu anlamak gerekir.

Kullanıcılar Nasıl Düşünür?

Temel olarak, kullanıcıların web sitesindeki alışkanlıkları, müşterilerin bir mağazadaki alışkanlıklarından çok da farklı değildir. Ziyaretçiler her yeni sayfaya göz atar, metnin bir kısmını tarar ve ilgilerini çeken veya aradıkları şeye belli belirsiz benzeyen ilk bağlantıya tıklar. Aslında, sayfanın bakmadıkları bile büyük bölümleri vardır. Çoğu kullanıcı ilginç veya yararlı ve tıklanabilir bir şey arar. Bazı umut verici adaylar bulunur bulunmaz, kullanıcılar tıklar. Yeni sayfa kullanıcıların beklentilerini karşılamıyorsa Geri butonuna tıklanarak arama işlemine devam edilir. Kullanıcılar kalite ve güvenilirliği takdir eder. Bir sayfa, kullanıcılara yüksek kaliteli içerik sağlıyorsa, içeriği reklamlarla ve sitenin tasarımıyla ödün vermeye hazırdır. İyi tasarlanmamış, kaliteli içeriğe sahip web sitelerinin yıllar içinde çok fazla trafik kazanmasının nedeni budur. İçerik, onu destekleyen tasarımdan daha önemlidir.

Kullanıcılar okumazlar, tararlar. Bir web sayfasını analiz eden kullanıcılar, sayfanın içeriğinde onlara yol gösterecek bazı sabit noktalar veya çapalar ararlar. Web kullanıcıları sabırsızdır ve anında tatmin olmakta ısrar ederler. Oldukça basit bir prensip: Bir web sitesi kullanıcıların beklentilerini karşılayamıyorsa, tasarımcı işini düzgün yapamamıştır ve şirket para kaybeder. Bilişsel yük ne kadar yüksekse ve gezinme ne kadar az sezgiselse, kullanıcılar web sitesini terk etmeye ve alternatifler aramaya o kadar istekli olur. Kullanıcılar optimum seçimler yapmazlar. Kullanıcılar aradıkları bilgiyi bulmanın en hızlı yolunu aramazlar. Bir site bölümünden diğerine sırayla giderek web sayfasını doğrusal bir şekilde de taramazlar. Bunun yerine kullanıcılar memnun olarak, ilk makul seçeneği seçerler. Hedefe götürebilecek gibi görünen bir bağlantı buldukları anda, hemen tıklanma şansı çok yüksektir. Optimizasyon zordur ve uzun zaman alır. Memnuniyet daha etkilidir.