Astro Dijital Reklam Ajansı

Dijital Fikirler:

WooCommerce İle Neler Yapılabilir?

WooCommerce ile neler yapılabilir sorusuna verilebilecek en iyi cevap her yıl binlerce yeni e-ticaret işletmesinin açılıyor olmasıdır. Artık yeni çevrimiçi perakendeciler, konu bir platform seçmeye geldiğinde seçenek sıkıntısı yaşamıyorlar. Elbette bu hızla artan e-ticaret web sitesi furyası beraberinde pek çok yeni soru getiriyor. Shopify gibi barındırılan bir platform mu yoksa Magento veya WooCommerce gibi kendi kendine barındırılan bir uygulama mı seçilmelidir? Mümkün olan en basit çözümü mü yoksa iş ile birlikte büyüyebilecek olanı mı seçilmelidir?

Dünya çapında yaklaşık 2.3 milyon e-ticaret mağazasında kullanılan WooCommerce, kullanım kolaylığını inanılmaz güç, esneklik ve özelliklerle bir araya getirdiği için özellikle yeni e-ticaret satıcılarının dostudur. WooCommerce, WordPress için en popüler ve tartışmasız en iyi e-ticaret eklentisidir ve entegrasyonu, e-ticaret web siteleri için harika SEO sağlar. Açık kaynak olduğu için sınırsız özelleştirme imkanı sunar. WordPress’i WooCommerce ile kullanmak, sağlam açık kaynak topluluğunun desteğine sahip olmak anlamına gelir. İşletme sahiplerinin aralarından seçim yapabilecekleri çok sayıda e-ticaret eklentisi mevcuttur. Öyleyse neden WooCommerce’i seçmeliler? Basitçe açıklamak gerekirse, WooCommerce, WordPress site sahiplerine benzersiz uyumluluk, esneklik ve kullanım kolaylığı sunar. Ancak, WooCommerce’in avantajları yalnızca bununla da sınırlı değildir. İşletme sahiplerinin çevrimiçi mağazaları için WooCommerce kullanmaları için birkaç belirgin nedene yazının devamında yer verilmiştir.

WooCommerce fiyatlandırması bu eklentiyi diğerlerinden direkt olarak ayıran bir faktördür. Yeni bir perakendeci bir platform seçerken, fiyat muhtemelen önemli bir faktör olacaktır. E-ticaret uygulamaları ücretsizden yılda epey yüksek miktarlara kadar değişir. Ancak fiyattaki bu fark mutlaka uygulamanın kapasitesiyle ilgili değildir. Bu nedenle WooCommerce’i seçmenin özellikle nedeni, kullanımının ücretsiz olmasıdır. WooCommerce, önde gelen kurumsal e-ticaret uygulamalarıyla rekabet halindedir. Ancak ücretsiz olduğu için herhangi bir işletme veya girişimci, pahalı destek sözleşmeleri veya özel yazılım lisansları taahhüt etmek zorunda kalmadan onun yeteneklerinden yararlanabilir. WooCommerce ve diğer uzantılarla yapılan ödemeler için belirli üçüncü taraf uygulamalarının maliyetli olabileceği her zaman akılda bulundurulmalıdır. Ancak bu, WooCommerce’in kendisine yönlendirilmeyecektir. Ayrıca çevrimiçi mağazayı WooCommerce barındırma ile güçlendirmek gerekecek.

WooCommerce’in işletme sahiplerine sunduğu avantajlardan biri de belirli bir modele göre işliyor oluşudur. Bir başka deyişle WooCommerce, modülerdir. WooCommerce’in ne olduğunu gerçekten anlamak için modüler çerçevesinin incelenmesi gerekir. Tıpkı WordPress gibi, WooCommerce de eklentilerin eklenmesiyle genişletilebilen zengin bir dizi özellik içerir. WooCommerce kullanan perakendeciler bu modülerlikten iki kez yararlanır: Binlerce WordPress eklentisi ve temasının yanı sıra, ayrıca yalnızca WooCommerce için oluşturulmuş yüzlerce e-ticarete özel uzantıya erişebilirler.

Modüler bir sistemin dehası, yekpare uygulamalarda mümkün olmayan belirli WooCommerce ve WordPress işlevselliği eklemek için uzantılar oluşturan bir geliştiriciler topluluğu oluşturmaya yardımcı olmasıdır. Doğru eklentilerle WooCommerce, her perakendeci için mükemmel bir açık kaynaklı e-ticaret platformu olabilir. Bu eklentiler, nakliye, ödemeler, ürünlerin nasıl işlendiği ve daha fazlası ile ilgili işlevleri genişletebilir. WooCommerce geliştiricileri, mağazalarını kullanırken birkaç ek eklenti geliştirdi ve önerdi. WooCommerce, bir WordPress web sitesine sahip işletme sahiplerine en çok fayda sağlayan eklenti olmakla bilinir. Fakat WooCommerce yalnızca bir WordPress eklentisi değildir.

Buradaki ima, WooCommerce ana uygulaması tarafından kısıtlandığı için, amaca yönelik oluşturulmuş bir e-ticaret uygulaması kadar iyi olamayacağıdır. Gerçekte, WordPress ve WooCommerce eklentisi arasındaki bağlantı aslında WooCommerce’in bir avantajıdır. WordPress, çok esnek ve işlevsel olduğu için oldukça popülerdir. Milyonlarca işletme, siteleri için en iyi temeli sağladığı için WordPress kullanmayı seçiyor. Hızlı, güvenli ve kullanımı kolaydır. Mevcut WordPress temaları ve WooCommerce temaları arasındaki uyumluluk, çok sorunsuz bir entegrasyon sağlayacaktır. WooCommerce, WordPress’in tüm gücünü ve güvenilirliğini devralır ve onu perakendeciler ve müşterileri için birinci sınıf bir e-ticaret deneyimi oluşturmak için kullanır.

Peki, WooCommerce ile neler yapılabilir? Basitçe WooCommerce, her şeyi satmak için kullanılabilir. Bir başka değille, WooCommerce nedir, diye soran birine yanıt vermenin başka bir eğlenceli yolu da her şeyi satmanın bir yoludur. WooCommerce inanılmaz derecede esnektir. Gerçek şu ki, ürünleri satmak için bir web sitesi yapılabilir. Üstelik bu hemen hemen her şey anlamına gelir. İşletme sahipleri ister WooCommerce stoksuz satış yoluyla, ister dijital ürünler oluşturarak bir şeyler satmak istiyor olsun bunu WooCommerce ile kolayca yapabilir. Ayrıca fiziksel ürünler, abonelikler, üyelikler, randevular ve çok daha fazlası var. Tek bir dijital ürün satmayı planlayan işletme sahipleri de çok çeşitli fiziksel ürünler satmayı planlayanlar da WooCommerce’i e-ticaret uygulamalarının İsviçre Çakısı olarak kullanabilir.

Bunların yanı sıra WooCommerce’in en büyük artılarından birisi canlı bir geliştirici topluluğuna sahip olmasıdır.  Hem WooCommerce hem de WordPress açık kaynaklıdır. Yani perakendeciler temel özellikleri değiştirmekte veya eklemekte, uzantılar oluşturmakta ve özel temalar oluşturmakta özgürdür. Daha az popüler olan bazı e-ticaret uygulamaları için, bu işi yapabilecek geliştiriciler bulmak zordur ve bir geliştirici bulabilirseniz kiralamak pahalıdır. Buradaki WooCommerce avantajı, perakendecilerin geniş bir geliştirici havuzundan ve WooCommerce profesyonellerinden faydalanmasıdır. WooCommerce mağazasında değişiklik yapılması gerekirse, işi işletme sahiplerinin yerine yapacak birini bulmak zor olmayacaktır. Ayrıca, yaygın kullanımı ve geliştirici ağı, optimum WooCommerce güvenliğine ulaşmayı çok daha kolay hale getiriyor.

WooCommerce oldukça güçlü analizler içerir. WooCommerce nasıl çalışır, sorusunu ele almanın başka bir yolu analitikten geçer. Yerleşik analitik, başka bir WooCommerce avantajıdır çünkü müşteriler ve mağaza ürünleriyle etkileşim biçimleri hakkında işletme sahibi ne kadar çok şey bilirse o kadar iyidir. Alışılmışın dışında WooCommerce, net ve sezgisel bir arayüzde görüntülenen kapsamlı bir WooCommerce analitiği seti sağlar. Ek olarak, WooCommerce’i uzantıları olan Google Analytics e-ticaret gibi harici analiz hizmetleriyle entegre etmek kolaydır.

WooCommerce çevrimiçi işletmeler ile birlikte büyür. Yeni başlayan işletme sahiplerinin mağazaları hızla büyüme kateder. Bunun için de bir e-ticaret büyüme stratejisine ihtiyaç duyulur. Bir e-ticaret uygulaması seçerken, işletmenin geleceğini düşünmek iyi bir fikirdir. Mevcut işletme küçük olabilir, ancak zamanla büyüyecek ve ilk günlerde çok fazla karmaşıklık yüklemeden yoğun bir mağazayı destekleyebilecek bir uygulama seçmek bu nedenle oldukça önemlidir. WooCommerce’in faydalarından biri, en küçüğünden en büyüğüne kadar uzanan mağazaları desteklemesidir. Birkaç üründen binlerce ürüne ve günde bir avuç müşteriden saniyede yüzlerce müşteriye kadar ölçeklenebilir. WooCommerce web sitesi büyüdükçe, çevrimiçi mağazanın işlevselliği de büyüyebilir.

WooCommerce birinci sınıf içerik yönetimi sağlıyor. Dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi olan CMS’ye dayalı bir e-ticaret uygulamasından beklenebileceği gibi, WooCommerce içerik söz konusu olduğunda beceriksiz değildir. Bu iyi bir haber çünkü e-ticaret içerik pazarlaması, yüksek performanslı bir çevrimiçi mağazanın anahtarıdır. İçerik, e-ticaret pazarlamasının, satış optimizasyonunun ve arama motoru optimizasyonunun önemli bir bileşenidir. WordPress ve WooCommerce birlikte, blog oluşturma, açılış sayfaları, e-posta pazarlaması ve ürün açıklamaları dahil olmak üzere çok çeşitli içerik yönetimi seçenekleri sunar. Yoast WooCommerce SEO gibi WooCommerce uyumlu SEO eklentileri, perakendecilerin içeriklerini arama için optimize etmelerini kolaylaştırır.

Bütün bunlara ek olarak WooCommerce oldukça hızlı bir çalışma prensibine sahiptir. WordPress ve WooCommerce, her büyüklükteki çevrimiçi mağaza için hızlı ve duyarlı bir e-ticaret deneyimi sağlayabilir. Bu, WooCommerce’in önemli bir avantajıdır. Ayrıca, performansı en üst düzeye çıkarmak için özel olarak tasarlanmış, performansı optimize edilmiş WooCommerce barındırma ile birleştirerek WooCommerce mağazaları hızlandırılabilir. Standart web barındırma, WooCommerce’i destekleyebilir, ancak yanıt veren, düşük gecikmeli bir e-ticaret deneyimi için gerekli olan yüksek düzeyde optimize edilmiş PHP, MySQL, sunucu ve ağ ortamlarını sağlayamaz.